Krutynia- spływy kajakowe, wypożyczalnia kajaków- WODNIAK, Krutyń

Krutynia –Perła Mazur - świat spływów kajakowych

Spływ kajakowy na górnym odcinku rzekiKrutyniWłaściwa rzeka Krutynia liczy sobie około 26 km długości i uważana jest za jedną z najpiękniejszych rzek Mazur, a nawet Europy. Podobnie piękny jest też cały, ponad 100 kilometrowy szlak kajakowy, którego nazwa pochodzi właśnie od rzeki Krutyni, czyli szlak kajakowy Krutynia.
Krutynia, swój bieg rozpoczyna wypływając z Jeziora Krutyńskiego, a kończy wpływając do Jeziora Gardyńskiego. Jezioro Krutyńskie, z którego wypływa Krutynia, wraz z 2,5 km odcinkiem rzeki, wchodzi w skład rezerwatu „ Krutynia ” ( pow. 273 ha ), chroniącego jezioro i otaczające  lasy.
Urok i piękno rzeki Krutyni opisał Melchior Wańkowicz w powieści "Na tropach Smętka", przemierzał ją w latach 50 -70 -tych Karol Wojtyła, a pisarz mazurski Karol Małłek pisząc o niej napisał : "kto nie widział Krutyni, ten nie widział Mazur" i określił ją mianem "Mazurskiego Gangesu".
Początkowy odcinek Krutyni, to rzeka szeroka, płytka, z krystalicznie przejrzystą i czystą wodą, twardym piaszczystym i przyjemnym dnem i brzegami porośniętymi pięknymi starymi lasami. Na tym właśnie odcinku spotkać można, szeroko znane, łodzie przewożące turystów.


Po półgodzinnej estetycznej uczcie, jaką jest spływ przez rezerwat Krutynia, dopływamy do miejscowości Krutyń.
Tu na pewno warto zatrzymać się nie tylko na dłuższą chwilę, a raczej nawet na kilka dni. 
Urok, piękno i popularność rzeki Krutyni, szlaku Krutyni i okolicy sprawiły, że jest tu co robić. 

Atrakcje turystyczne występujące i oferowane w Krutyni

Rezerwat Zakręt - jeziorko dystroficzneLiczne ścieżki przyrodnicze  i  trasy rowerowe oprowadzą nas po pięknych okolicznych rezerwatach przyrody ( np. rezerwat „ Zakręt ” czy „ Królewska Sosna ” z dystroficznymi jeziorkami z pływającymi wyspami, obumarłą już niestety 300 -letnią sosną i dębem Karola Małłka).
Najbliższą okolicę można zwiedzać pieszo lub wykorzystując rowery własne lub wynajęte np. w  wypożyczalni rowerów firmy Wodniak.
Przy siedzibie Dyrekcji Mazurskiego Parku Krajobrazowego, obejrzeć można schronisko bocianie i Muzeum Przyrodnicze. 
W sąsiedniej wsi Gałkowo, w tamtejszej stadninie, można skorzystać z oferty przejażdżki konnej lub przejażdżki bryczkami, a w miejscowości Kadzidłowo, zwiedzić Park Dzikich Zwierząt
Do dyspozycji pozostają liczne pensjonaty, ośrodki i restauracje oferujące swe usługi na wysokim poziomie, które swe doświadczenie zdobywały (tak jak i pozostałe firmy turystyczne), goszcząc turystów z całej Europy i nie tylko.

Oferta  spływów Krutynią

Spływ kajakowy szlakiem rzeki Krutyni - start z rezerwatu Krutynia (Jezioro Krutyńskie)Krutyń to jednak stanowczo miejscowość i świat różnego rodzaju spływów Krutynią.
Skorzystać tu można z oferty wypożyczalni kajaków, oferującej szeroką gamę spływów kajakowych.
Zarówno osoby indywidualne, jak i grupy niezorganizowane i zorganizowane, wybrać mogą sobie z bogatej oferty - spływy jednodniowespływy weekendowe lub też spływy wielodniowe, a nauczyciele, uczniowie i studenci otrzymają propozycję spływów dla szkół. Szefowie i pracownicy firm i zakładów otrzymają ofertę spływów integracyjnych.
Najbardziej jednak znane i popularne na Krutyni, a w szczególności w Krutyni, są spływy weekendowe i krótkie, kilkugodzinne spływy jednodniowe.
Dla tych ostatnich wyznaczyliśmy szereg tras i ustaliliśmy ceny realizowanych na nich spływów.
Ceny zawierają koszty wynajmu sprzętu i koszty transportu.

 

Spływy jednodniowe (kilkugodzinne) na Krutyni
Opisy i ceny​


Wymienione poniżej trasy, wyposażyliśmy w przekierowania do podstron z ich dokładnymi opisami oraz cenami spływów na nich organizowanych.


Szlak rzeki Krutynia - spływ kajakowy w okolicy wsi WojnowoPoniżej Krutyni rzeka pozostaje płytka przez jeszcze przez 4- 5 km, zmieniając porastającą brzegi puszczę na nadbrzeżne  (głównie olchowe ) zadrzewienia.
Pokonując przeszkodę w postaci zabytkowego młyna wodnego w Zielonym Lasku, dociera do miejscowości Rosocha.
Od Rosochy, Krutynia staje się już coraz głębsza i pozbawiona nadbrzeżnych zadrzewień pełniących dotąd rolę swoistej naturalnej osłony przed palącym słońcem.
Cechą charakterystyczną odcinka od Krutyni do Ukty jest szereg przybrzeżnych barów dla kajakarzy, pozwalających na chwilę odpoczynku połączoną z regenerującym posiłkiem.

Odnoga rzeki Krutyni - rzeka Dusianka i jezioro Duś

Przed Wojnowem można skręcić z Krutyni w prawo ( w rzekę Dusiankę ), przedostać się na jezioro Duś i zwiedzić żeński klasztor rosyjskich staroobrzędowców ze zbiorem zabytkowych ikon. Nie skręcając na jezioro Duś i płynąc dalej Krutynią, można zatrzymać się przy drewnianym moście w Wojnowie i obejrzeć drewnianą cerkiew prawosławną usytuowaną nieopodal.


Rzeka Krutynia wpływa do Rezerwatu  "Krutynia Dolna" Im Melchiora Wańkowicza

Szlak kajakowy Krutyni - rzeka w rezerwacie Krutynia DolnaWypływając z Ukty, wpływamy w granice rezerwatu przyrody „Krutynia Dolna” im Melchiora Wańkowicza. Od tego miejsca, Krutynia staje się jeszcze głębsza, by w porywach sięgnąć do 7 m głębokości i przez około 2 km płynie wśród zwalonych pni drzew - nazywana z tego powodu często Małą Amazonką. Na odcinku do Nowego Mostu, Krutynia otoczona jest bagnistymi i niedostępnymi brzegami, goszcząc dość często czaple, orliki czy kanie rude.

Rzeką Krutynią do Rezerwatu Pierwos

Poniżej Nowego Mostu, Krutynia wpływa w granice rezerwatu „Pierwos” i znacznie mniej już meandruje, a na jej brzegach pojawiają się coraz częściej starodrzewy sosnowe.
Po około 4 km wpływa do Jeziora Gardyńskiego w formie rozległej delty. Z tego powodu często można tu spotkać żerującego  rybołowa czy też orła bielika.
W wodach Jeziora Gardyńskiego właściwa rzeka Krutynia kończy swój bieg.


Szlak kajakowy rzeki Krutyni - odcinek Ukta - IznotaAby przedłużyć doznania z obcowania z przyrodą i krajobrazem rzeki Krutyni, można przedłużyć spływ do Iznoty, poniżej której wpływamy już na jezioro Bełdany - ale to już Wielkie Jeziora. W celu przedłużenia spływu do Iznoty, należy przedostać się krótkim kanałkiem na jezioro Malinówko i wpłynąć w jezioro Jerzewko i następnie Czarną Rzeką dopłynąć do Iznoty i wspomnianego jeziora Bełdany.
Dalej, to już droga Bełdanami do Mikołajek, bądź Rucianego-Nidy.
Rzeka Krutynia ( tak jak i cały szlak Krutynia ) jest bardzo piękna, znana i popularna.
Dlatego bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym, jest pływanie i korzystanie z Krutyni tak, by jej nie szkodzić, by nie szkodzić przyrodzie i ich prawdziwym mieszkańcom – dzikim zwierzętom.

Zapraszamy na rzekę Krutynię – Perłę Mazur i szlaku Krutyni do świata spływów kajakowych