Poradnik kajakarza - spływy Krutynią i szlakami Mazur, WODNIAK

Poradnik kajakarza - praktyczne porady związane ze spływami kajakowymi

Spływ kajakowy na szlaku rzeki BabantSpływy kajakowe, a w zasadzie to często już turystyka kajakowa, stają się coraz bardziej popularne i zyskują wciąż nowych zwolenników.
Nie jest to właściwie czymś dziwnym czy też niezrozumiałym, jeśli wziąć pod uwagę niezaprzeczalny i niepowtarzalny urok tej formy aktywnego wypoczynku.
Poradnik kajakarza to podstawowe porady i rady dedykowane początkującym kajakarzom planującym spływ kajakowy.
Poradnik kajakarza i zawarte w nim porady są bardzo przydatne tak na etapie planowania, jak i w trakcie realizacji pierwszego spływu kajakowego po nizinnych szlakach Mazur, a w tym oczywiście po szlaku Krutyni.
Będziemy tu stopniowo dodawać najważniejsze tematy i zagadnienia oraz udzielać wyjaśnień i odpowiedzi na pytania i wątpliwości pojawiające się w zapytaniach uczestników spływów lub choćby użytkowników naszej witryny internetowej, odnośnie praktycznej wiedzy czy umiejętności związanych ze spływami po nizinnych szlakach kajakowych.
Zapraszamy do lektury kolejnych publikacji na interesujące Was tematy.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa i zachowania się na szlaku w trakcie spływu kajakowego

Podstawowe zasady bezpieczeństwa i zachowania się na szlaku w trakcie spływu kajakowego

Spływ kajakowy jest bardzo przyjemną i wyjątkowo atrakcyjną formą aktywnego spędzania wolnego czasu.
Staje też się coraz bardziej popularny.
Wszystko to powoduje, że do kajaków wsiadają i próbują swych sił na spływie kajakowym osoby często zupełnie do tego nie przygotowane.
By choć w minimalnym stopniu przybliżyć zupełnie podstawowe zasady wpływające na zachowanie bezpieczeństwa na spływie kajakowym podajemy poniżej kilka takich zupełnie podstawowych zasad pływania kajakiem na rzekach i jeziorach.
Kilka podstawowych rad i porad opartych na praktyce i doświadczeniu innych poznane, przemyślane i później konsekwentnie stosowane na pewno poprawią bezpieczeństwo na spływie i sprawią by spływ kajakowy był równie piękny co bezpieczny.


Jakie niezbędne rzeczy muszą znaleźć się w kajaku na spływie

Jakie niezbędne rzeczy muszą znaleźć się w kajaku na spływie

Na temat tego co trzeba koniecznie zabrać ze sobą na spływ kajakowy jest wiele teorii i "swoistych" list niezbędnych rzeczy.
Skład ich zależy też w dużej mierze od sposobu organizacji i zastosowanych rozwiązań (np. noclegów) na spływie lub choćby od wyboru szlaku kajakowego.
W praktyce każdy z kajakarzy w krótkim czasie wypracowuje swoją i jej się trzyma.
Oczywiście w zasadniczych rzeczach wszystkie "listy" są zbieżne , a różnią się tylko w szczegółach.
Możemy więc spróbować nakreślić rzeczy najbardziej podstawowe, a reszta przyjdzie z indywidualną praktyką każdego z uczestników spływów kajakowych.


Organizujemy spływ kajakowy

Organizujemy spływ kajakowy

Właściwie to każdy może sobie sam zorganizować spływ kajakowy.
Wystarczy mieć kajak, transport, wybrać szlak, spakować trochę rzeczy i… HAJDA !..
Niestety nie zawsze jednak jest to takie proste.
Tak mogą oczywiście robić wszyscy "zaprawieni w bojach" kajakarze i fascynaci tej formy turystyki ponieważ dysponują odpowiednim doświadczeniem organizatorskim i kajakarskim oraz potrzebnym sprzętem i możliwością jego transportu. 


Spływy kilkugodzinne i weekendowe - spływy polecane dla początkujących kajakarzy

Spływy kilkugodzinne i weekendowe - spływy polecane dla początkujących kajakarzy

Niewątpliwymi zaletami takich spływów  są : brak konieczności rezerwacji noclegów ( można przecież przyjechać rano i wyjechać po południu możliwość dobrania trasy adekwatnej do umiejętności, możliwości i wolnego czasu zwiększone bezpieczeństwo ze względu na praktyczny brak trudnych tras możliwość przerwania spływu "na telefon" w dowolnym czasie i miejscu ( uzależnionym tylko możliwością dojazdu busa odbierającego kajaki i uczestników) Możliwość przerwania spływu "na telefon" jest bardzo ważna przy spływach z mniejszymi dziećmi gdyż można zakończyć spływ w momencie   w którym dzieci zaczną odrobinę za bardzo demonstrować swoją chęć zakończenia spływu. 
Taka możliwość jest również ważna również dla osób płynących po raz pierwszy po stwierdzeniu, że kajak to "urządzenie" stanowczo nie dla nich (bardzo rzadkie ale czasem występuje).


Spływy zorganizowane czy organizacja spływów

Spływy zorganizowane czy organizacja spływów

Szczególnie spływy wielodniowe są oferowane często w formie zorganizowanych spływów kajakowych w których o wszystkim decyduje organizator wykorzystując do maksimum posiadaną przez siebie bazę i jest to najzupełniej zrozumiałe.
Ma do tego prawo i jeśli przedstawiona oferta zadowala klienta, to wszystko jest oczywiście jak najbardziej w porządku.