Mazury –kraina jezior, szlaków kajakowych, spływów i wycieczek rowerowych

Mazury – kraina jezior, szlaków i spływów kajakowych

Mazury - widok na jezioroMazury, to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Zapierające dech w piersiach krajobrazy, dziewicza przyroda, liczne jeziora i rzeki oraz wtopione w takie otoczenie miasta i miasteczka z gotyckimi zamkami i kościołami, decydują o uznaniu tego regionu jako jednego z 14 najpiękniejszych regionów świata.
Mazury, to Kraina potocznie nazywana Krainą Tysiąca Jezior nie bez powodu, gdyż jezior jest tu dużo więcej , bo prawie 4 tysiące. Najbardziej popularną częścią Mazur jest Kraina Wielkich Jezior Mazurskich zajmująca powierzchnię 1732 km2.
 
Mazury - Kraina Tysiaca Jezior- widok z lotu ptaka na jezioraMazury, to Pojezierze Mazurskie. W jego skład wchodzą: Pojezierze Olsztyńskie, Pojezierze Mrągowskie, Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, Kraina Węgorapy, Wzgórza Szeskie, Pojezierze Ełckie i Równina Mazurska.
Na jeziora przypada z tego ponad 480 km2. Na tę powierzchnię składa się "mazurskie morze" - największe jezioro Śniardwy czy też Mamry
Oprócz wymienionych popularnymi są jezioro Tałty, jezioro Niegocin, Jezioro Łagodne, jezioro Bełdany, czy Jezioro Nidzkie.


Na Pojezierzu Mazurskim położony jest Mazurski Park Krajobrazowy z Puszczą Piską i jednym z najpiękniejszych szlaków kajakowych szlaków Europy- szlakiem kajakowym rzeki Krutyni . Mazury znane są również z szeregu innych szlaków kajakowych ( np. szlak Pisyszlak Sapinyszlak Łynyszlak Łaźnej Strugi i innych ) i ponad 100 rezerwatami przyrody

Obfitość lasów, jezior, rzek i kanałów stwarza idealne warunki do uprawiania turystyki i sportów wodnych w każdej postaci. Króluje oczywiście żeglarstwo, turystyka kajakowa, rowerowa i piesza.Mazury - spływ kajakowy rzeką Krutynią
Sprzyjają temu liczne trasy rowerowe i piesze, ścieżki przyrodnicze oraz bogata infrastruktura turystyczna.

Mazury, to Kraina w której każdy znajdzie coś dla siebie.
Można tu zaszyć się w otaczającej przyrodzie chłonąc ciszę i spokój. 

Można też wypoczywać bardziej aktywnie żeglując, pływając kajakiem ( np. korzystając z usług wypożyczalni kajaków Wodniak w Krutyni ), jeżdżąc rowerem ( np. z wypożyczalnią rowerów Wodniak ) czy też chodząc pieszo, zwiedzać zabytki lub uczestniczyć w organizowanych licznych imprezach kulturalnych i sportowych (koncerty, regaty itp.).
Najbardziej znane miasteczka to MikołajkiGiżyckoKętrzynWęgorzewoOrzyszPiszRuciane-NidaMrągowoRynEłk

Kajaki, spływy kajakowe i Mazury, to idealne połączenie na letnie i weekendowe wypady. 
Serdecznie zapraszamy do korzystania z doświadczenia, pomocy i usług wypożyczalni kajaków T. A. Wodniak w Krutyni.