Atrakcje - szlak Czarna Hańcza, spływy kajakowe - Suwalszczyzna

Atrakcje na szlaku kajakowym rzeki Czarna Hańcza

Planując spływ kajakowy szlakiem Czarnej Hańczy nie wolno pominąć licznych atrakcji wartych zobaczenia, a rozmieszczonych wzdłuż szlaku. Umieszczenie ich w planach spływu kajakowego uatrakcyjni i wzbogaci każdy z etapów już i tak pięknego spływu kajakowego szlakiem Czarnej Hańczy.
Jezioro Wigry , Zespół poklasztorny kamedułów – Wigry , Śluza w Pniewie , Śluza w Gorczycy , Mikaszówka , Studzieniczna , Puszcza Augustowska , Kanał Augustowski , Stanice wodne na szlaku Czarnej Hańczy


Jest największym zbiornikiem wodnym na Suwalszczyźnie i oczywiście na szlaku Czarnej Hańczy zwany też Jaćwieskim Morzem. Odznacza się bogato rzeźbioną linią brzegową z licznymi zatokami, półwyspami i wyspami. Jezioro jest usiane wysepkami i podwodnymi dolinami. W jego okolicach położonych jest ponad 40 innych zbiorników wodnych.


Zbudowany na wyspie, do której prowadził wpierw most zwodzony zamieniony później na bardzo szeroką groblę. W skład poklasztornych budynków wchodzi m.in. cenny barokowy kościół, eremy - dawniej mieszkania dla zakonników surowej reguły, dziś pokoje gościnne. W zespole poklasztornym obecnie mieści się Dom Pracy Twórczej na Wigrach, który prowadzi restaurację z regionalną kuchnią.


Zbudowana w latach 1826 -1828 r śluza dwukomorowa. Przeprawa prze Śluzę w Paniewie trwa aż 30 minut, śluzy niwelują różnicę poziomu wód wynoszącą 6,5 metrów.


Do tego miejsca dopłynął Jan Paweł II w 1999 r. Z tego też powodu została odnowiona w 2000 r Dla upamiętnienia jego obecności w tym miejscu, postawiono obok śluzy pomnik.


Znajduje się tu drewniany, jednonawowy kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Zbudowany jest w tradycyjnym stylu. Sam budynek posiada dwie wieże, a obok obejrzeć można dzwonnicę oraz figurkę Matki Boskiej. Charakterystyczną cechą Mikaszówki i okolic jest wielka liczba mieszkających tu bocianów, a co za tym idzie - bocianich gniazd.


Sanktuarium Maryjne. Kaplica w kształcie rotundy została zbudowana na wyspie przez budowniczych Kanału Augustowskiego i osadzona na 64 dębowych palach. Na wyspie dla upamiętnienia pobytu Jana Pawła II w 1999 r. wystawiono w rok po jego wizycie pomnik z brązu. W letniskowej wsi zabytkowy drewniany kościółek.


Jest największym obszarem leśnym Polski i jednocześnie niezwykle atrakcyjnym. Aż 17 procent, to starodrzewy - drzewa ponad 120 -letnie powstałe z naturalnego odnowienia. Należą do najzdrowszych w Polsce.
Na terenie puszczy liczne rezerwaty, ostoje dzikiej zwierzyny i ptactwa.


Unikatowy zabytek dziewiętnastowiecznej inżynierii hydrotechnicznej. Obecnie trwają zabiegi o wpisanie go na listę światowego dziedzictwa. Jest zabytkiem w skali europejskiej, pomnikiem klasy "0", który kandyduje do wpisania na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Wyjątkowość kanału augustowskiego wynika z doskonałego zharmonizowania się obiektu technicznego z przyrodą oraz niespotykany gdzie indziej urozmaicony krajobraz jego otoczenia.


Stanica wodna w Gawrych Rudzie 

Stanica położona w zatoce Wigierki nad Jeziorem Wigry.
Pole namiotowe, domki campingowe, wyżywienie.

Stanica wodna PTTK Stary Folwark 

Stanica położona w okolicach wyspy Mysiej nad Jeziorem Wigry. Pole namiotowe, możliwość ustawienia przyczep, pokoje hotelowe, wyżywienie.

Stanica wodna PTTK Wysoki Most

Stanica położona na Czarnej Hańczy w miejscowości Wysoki Most. Pole namiotowe, domki campingowe, wyżywienie.

Stanica wodna PTTK Frącki 

Stanica położona na wysokim lewym brzegu Czarnej Hańczy Poniżej wsi Głęboki Bród. Pole namiotowe , domki campingowe, wyżywienie.

Stanica wodna PTTK Jałowy Róg 

Stanica położona na Czarnej Hańczy w okolicach wsi Rygol. Pole namiotowe, domki campingowe, wyżywienie.

Stanica wodna PTTK Płaska 

Stanica położona na lewym brzegu Jeziora Gorczyckiego. Pole namiotowe, wyżywienie.

Stanica wodna PTTK Serwy 

Stanica położona na wyspie Dębowo na Jeziorze Serwy w okolicach wsi Serwy. Pole namiotowe, domki campingowe, wyżywienie.

Stanica wodna PTTK Swoboda

Stanica położona nad brzegiem Jeziora Studzienniczego. 
poniżej śluzy Swoboda. Pole namiotowe, domki campingowe, wyżywienie.