Tejsówka –opis szlaku kajakowego, spływy kajakowe na Mazurach

Szlak rzeki Tejsówki - dokładny opis szlaku

Opis szlaku kajakowego rzeki Tejsówki opracowany przez T. A. WODNIAK  kierujemy do kajakarzy planujących dopiero swój spływ kajakowy i przygodę z kajakiem.

Szlak kajakowy rzeki Tejsowki - kajaki na szlakuOpis trasy spływu (zamieszczony poniżej), kierujemy do przyszłych uczestników spływów kajakowych, planujących dopiero swoją przygodę z kajakiem i spływ kajakowy.
Zadaniem poniższego opisu jest pomoc w dokonaniu wyboru najbardziej odpowiadającego im szlaku spośród wszystkich zaprezentowanych oraz pomoc w planowaniu spływu na wybranym szlaku, bądź rzece.

Stopień trudności szlaku rzeki Tejsówki                          

Szlak rzeki Tejsówki jest bardzo przyjemnym i bezpiecznym szlakiem, idealnym na jednodniowy wypad kajakowy dla kajakarzy nawet z niewielkim doświadczeniem, a nawet na spływ rodzinny dla rodzin z dziećmi, pod warunkiem posiadania choć minimum umiejętności w pływaniu wypłyconymi rzekami i pokonywaniu niewielkich przeszkód.
Jeziorka mijane po drodze, również są bezpiecznymi, niewielkimi i malowniczymi jeziorami i nie niosą większych (poza zwykłymi w takich przypadkach) zagrożeń.


Krótka charakterystyka szlaku rzeki TejsówkiSpływ kajakowy na rzece Tejsówce - pokonywanie przeszkody

Szlak rzeki Tejsówki, to łącznie około 14 km rzek i małych jezior w otoczeniu starodrzewów, podmokłych lasów i bagien.
Nazwanie szlakiem kajakowym, tego w sumie jednodniowego szlaku, jest być może zbyt poważnym i nieco na wyrost określeniem, ale jego urok i piękno w pełni rekompensują i usprawiedliwiają użycie takiego określenia.
Szlak Tejsówki prowadzi kameralnym jeziorem Krawienko i odrobinę mniejszym jeziorem Kały, do rzeki Tejsówki.
Rzeka Tejsówka jest bardzo ładna, w większości wypłycona , piękna , bezpieczna (choć z kilkoma utrudnieniami) i pozbawiona praktycznie oznak "cywilizacji".
Rzeka Tejsówka bieg swój kończy w jeziorze Tejsowo, łącząc się tam z rzeką Babant, a szlak wiedzie dalej  przez jezioro Tejsowo na rzekę o nazwie Czarna Struga, która z kolei wpada do Babięckiej Strugi (będącej częścią szlaku Krutyni), a ta ostatnia doprowadza do miejscowości Babięta.
Tu, przy młynie wodnym kończy się szlak Tejsówki.
Szlak rzeki Tejsówki, w połączeniu z rzeką Babant, tworzy prawy dopływ Krutyni.

Spływy kajakowe na Tejsówce

Spływ kajakowy szlakiem rzeki TejsówkiSpływ kajakowy szlakiem Tejsówki rozpoczynamy na kameralnym i niewielkim jeziorze Krawno.
Spływ rzeką Tejsówką to łącznie około 14 km do przepłynięcia w otoczeniu bardzo pięknej przyrody.
Spływ zajmuje około 6 godzin w wolnym, relaksowym tempie.
W trakcie spływu czekają na uczestników przeszkody w postaci wypłyceń i leżących w nurcie rzeki kłód wymagających, w niektórych przypadkach (np.przy niskim stanie wody), wyjścia z kajaka w celu ich pokonania.
Zakończenie spływu rzeką Tejsówką odbywa się w miejscowości Babięta, przy młynie wodnym powodującym konieczność przeniesienia kajaków.
W młynie znajduję się również restauracja o nazwie Czarci Młyn, z której usług można skorzystać oczekując na przyjazd busa, który po wezwaniu telefonicznym zabierze uczestników do bazy Wodniaka. Bus zabiera jednocześnie wynajęte kajaki.

sprawdź ofertę spływów na rzekę TejsówkęSpływ kajakowy szlakiem rzeki Tejsówki - jezioro Krawienko0,0 km   Rozpoczynamy spływ Tejsówką od jeziora Krawienko (Krawno Małe) i płyniemy przez niewielkie jezioro, z którego przepływamy na przeciwległym brzegu na jeszcze mniejsze jezioro Kały.

1,5 km   Wpływamy w rzekę Tejsówkę i płyniemy piękną i wypłyconą rzeką z nielicznymi przeszkodami (wypłycenia, kłody) do pokonania.
Spływ kajakowy szlakiem rzeki Tejsówki   6,0 km   Wypływamy na niewielkie jezioro Tejsowo. Po lewej stronie, w końcowym odcinku jeziora, dobre miejsce na odpoczynek.

7,0 km   Wpływamy w rzekę Czarną Strugę, która jest już głębsza od Tejsówki.
 
9,0 km   Wpływamy do Babięckiej Strugi, która jest częścią szlaku Krutyni i płyniemy nią do Babięt.
Kajaki na Tejsówce
14,0 km  Dopływamy do przenoski kajaków przy młynie wodnym w Babiętach, gdzie kończymy spływ kajakowy rzeką Tejsówką.
 
Po wezwaniu telefonicznym, uczestników i wynajęte kajaki, zabiera bus z Wodniaka.