Trasy rowerowe- Krutyń i okolice, wypożyczalnia rowerów WODNIAK

Trasy rowerowe - Krutyń i okolice.
Wycieczki rowerowe.

Trasy rowerowe prowadzące po najatrakcyjniejszych zakątkach w okolicy.

Trasy rowerowe po okolicach wsi KrutyńOpisane poniżej trasy rowerowe zostały opracowane i oznaczone przez pracowników Dyrekcji Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni.
Dzięki utworzonym trasom rowerowym można bardzo łatwo zwiedzić okolice, dotrzeć do jej najciekawszych zakątków, bez wyrządzania szkody przyrodzie i zamieszkującym zwiedzane tereny, zwierzętom.
Wyznaczone trasy rowerowe wiodą przez najpiękniejsze zakątki okolic szlaku Krutyni i wsi Krutyń, umożliwiając uczestnikom wycieczek i rajdów rowerowych dotarcie do najbardziej atrakcyjnych i ciekawych miejsc położonych wokół Krutyni, bez błądzenia i natykania się na poważniejsze przeszkody.
Trasy rowerowe opisane poniżej wraz z zamieszczoną mapą tras rowerowych kierujemy do korzystających z wypożyczalni rowerów WODNIAK ( Krutyń 18 ), ale oczywiście nie tylko.
 
   Mapa tras rowerowych

Trasa wokół Jeziora Mokrego

Trasa rowerowa wokół Jeziora MokregoTrasa 19 km - Jezioro Mokre
Trasa rowerowa, która prowadzi wzdłuż brzegów Jeziora Mokrego.
Przejeżdżając przez rezerwat "Królewska Sosna" można poznać osobliwości florystyczne tego rezerwatu, do których należą pomnikowe drzewa: "Królewska Sosna" i "Dąb im. Karola Małłka", dystroficzne jeziorka śródleśne z reliktową florą postglacjalną torfowisk wysokich i przejściowych. Zobaczyć tu można miejsca wczesnego osadnictwa.

Podziwiamy śródleśne jeziorka dystroficzne

Jeziorka dystroficzne w rezerwacie ZakrętTrasa 10 km - rezerwaty krutyńskie
Trasa prowadzi z Krutyni do trzech rezerwatów "Krutynia" , "Zakręt", "Królewska Sosna".
Trasa pozwala na zapoznanie się urokiem i pięknem przyrody tych rezerwatów.
Największą atrakcją dwu z nich są śródleśne dystroficzne jeziorka z pływającymi wyspami, na których rosną kilkusetletnie sosny, a mimo to delikatne i o wysokości do około 2 - 3 m.

Zwiedzamy głazowisko i okoliczne zabytki kultury

Trasa rowrowa koło wsi Rosocha i Wojnowo - Cerkiew Prawoslawna w WojnowieTrasa 17 km - kulturowo - historyczna
Trasa ta prowadzi przez głazowiska koło wsi Rosocha i Wojnowo, które znajdują się w pasie moreny czołowej fazy poznańskiej zlodowacenia bałtyckiego (Wűrm) w pobliżu jej styku z terenem sandrowym, rozciągającym się na południe.
W Wojnowie zwiedzić można klasztor i molennę staroobrzędowców oraz cerkiew prawosławną rosyjskich osadników z pierwszej połowy XIX wieku.

Objeżdżamy trochę większą trasę w okolicy Krutyni

Trasa rowerowa do PiersławkaTrasa 28 km - Ernsta Wiecherta
Trasa prowadzi z Krutyni do Piersławka, miejsca urodzin i młodości niemieckiego pisarza Ernsta Wiecherta, którego twórczość związana jest z Mazurami.
Droga wiedzie nad jeziorami: Mokre, Kołowin, Majcz Wielki. 
W Lipowie zobaczyć można średniowieczne grodzisko Galindów ( ludu bałtyckiego).


Oglądamy przyrodę w rezerwacie i zwierzęta w Parku Dzikich Zwierząt

Trasa rowerowa do Parku Dzikich Zwierząt w KadzidłowieTrasa 12 km - Kadzidłowo - Dolna Krutynia
Trasa prowadzi z Krutyni do Kadzidłowa, a następnie do rezerwatu "Krutynia Dolna".
W Kadzidłowie znajduje się "Park Dzikich Zwierząt", w którym zobaczyć można jelenie, daniele, dziki, bobry, a nawet wilki.Na dłuższą wyprawę do leśniczówki Pranie i " Gałczyńskiego"

Trasa rowerowa do leśniczówki Pranie - leśniczówka PranieTrasa 27 km - Leśniczówka Pranie 
Trasa wiedzie do leśniczówki Pranie nad Jeziorem Nidzkim, gdzie wypoczywał i tworzył K. I. Gałczyński.
Po drodze zobaczyć można młyn wodny i i głazy w wyeksploatowanej żwirowni.


Wycieczka rowerowa - okolice Iznoty   Wycieczki rowerowe przeprowadzane po wytyczonych trasach rowerowych, a nawet istniejących ścieżkach przyrodniczych (te ostatnie raczej dla małych grupek i osób indywidualnych) pozwalają obejrzeć i zobaczyć wszystko, co najciekawsze w okolicy bez kosztownej ich organizacji z wynajmowaniem przewodników włącznie.

Korzystajcie w swych wycieczkach i rajdach rowerowych z istniejących tras rowerowych i ścieżek przyrodniczych, a unikniecie przypadkowych wjazdów w zamknięte strefy ochronne. Wycieczka rowerowa - brzeg jeziora Bełdany
Wszystkich chętnych ( zarówno grupy jak i osoby indywidualne) zapraszamy i namawiamy do korzystania z tras rowerowych, ścieżek przyrodniczych.
Oczywiście przy organizacji wycieczek rowerowych polecamy pomoc 
wypożyczalni rowerów Wodniak w Krutyni.