Krutynia– opis szlaku kajakowego, spływy kajakowe - Mazury

Szlak kajakowy rzeki Krutyni - dokładny opis szlaku

Opis szlaku kajakowego rzeki Krutyni kierujemy do przyszłych uczestników spływów kajakowych planujących dopiero swoją przygodę z kajakiem i spływem kajakowym.
Zadaniem opisu jest pomoc w dokonaniu wyboru najbardziej odpowiadającego im szlaku z zaprezentowanych oraz pomoc w planowaniu poszczególnych etapów spływu.

Szlak kajakowy rzeki KrutyniaOpis trasy spływu kierujemy do przyszłych uczestników spływów kajakowych, planujących dopiero swoją przygodę z kajakiem i spływem kajakowym.

Stopień trudności szlaku Krutyni

Szlak Krutyni należy do szlaków łatwych i bezpiecznych.
Szlak Krutyni, który jest jednym z najpiękniejszych i najczęściej wybieranych przez turystów szlaków kajakowych w Polsce, jest idealnym miejscem dla osób chcących spróbować swoich sił w spływie kajakowym.
Spływ kajakowy Krutynią to idealna propozycja dla całych rodzin, którzy chcą spędzić aktywnie czas na łonie natury. Szlak Krutyni jest stosunkowo łatwy i bezpieczny, jednak należy zachować ostrożność, gdyż na niektórych jeziorach, takich jak Jezioro Mokre, mogą pojawić się wysokie fale, które mogą sprawić trudności początkującym kajakarzom.
Kłopoty sprawiać mogą wysokie fale na niektórych jeziorach (np. na Jeziorze Mokrym), nieliczne wypłycenia przy niskich stanach wody lub przenoski kajaków przy jazach i młynach wodnych.
Utrudnienia te nie są na tyle groźne czy poważne, by wpłynąć na kwalifikację szlaku Krutyni i zmienić ją na inną niż "łatwy i bezpieczny".
Na szlak Krutyni mogą ,w związku z tym, wybierać się praktycznie wszyscy, nawet amatorzy i rodziny z dziećmi.
Na odcinki jednak, na których przeważają jeziora, kajakarze z niewielkim doświadczeniem, powinni zabrać ze sobą kogoś, kto potrafi radzić sobie z pływaniem po takich akwenach, by zapobiec nieprzewidzianym zdarzeniom.
Wyprawa na szlak Krutyni, to wspaniała propozycja dla wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił w spływie kajakowym. 
Mimo drobnych utrudnień, takich jak wypłycenia i przenoski kajaków przy jazach i młynach wodnych, szlak Krutyni pozostaje jednym z najbezpieczniejszych i najłatwiejszych szlaków kajakowych w Polsce.


Krótka charakterystyka szlaku rzeki Krutyni

Szlak kajakowy rzeki Krutyni zaliczany jest do najpiękniejszych szlaków kajakowych nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
Spływ kajakowy rzeką Krutynią Co za tym idzie, spływ kajakowy Krutynią stanowi jeden z ciekawszych i bardziej urozmaiconych szlaków kajakowych na Mazurach i nie tylko.
Rzeka zmienia ciągle charakter. Przecinający Puszczę Piską płytki, wartki strumień, staje się z czasem nizinną urokliwą rzeczką, wijącą się wśród zarośli pełnych ptaków wodnych. Na malowniczych jeziorach - a jest ich kilkanaście - można cieszyć się wiatrem i falą podczas spływu kajakowego Krutynią.
Spływ kajakowy Krutynią to wspaniała okazja, by zwiedzić przepiękne zakątki Polski w niecodzienny sposób. Na pokonanie całego 116 - kilometrowego szlaku Krutyni potrzeba około 9 dni.
Do dyspozycji są stanice wodne, rozlokowane co około 13 km, czyli na końcu każdego dziennego i relaksowego etapu spływu kajakowego, gdzie można odpocząć, uzupełnić zapasy i spędzić noc w pobliżu pięknych i spokojnych wód Krutyni. Na trasie znajdują się również ośrodki wypoczynkowe, gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty, a nawet hotele i liczne pola namiotowe. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, aby zakończyć dzień w sposób zadowalający dla ciała i duszy.


 

Spływy kajakowe na szlaku Krutyni

Oferta spływów kajakowych na szlaku Krutyni to oferta różnych form spływów (kilkugodzinne, weekendowe, kilkudniowe itp.). Niezależnie  jednak od wybranego rodzaju spływu możemy dowolnie wybierać odcinki do przepłynięcia na tym bardzo zróżnicowanym szlaku.Krutynia - spływ kajakowy Ułatwia to dobrze rozwinięta baza turystyczna, szczególnie we wsi Krutyń, położonej na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego.
Krutynia  ze względu na swój bezpieczny charakter i dość bogatą bazę noclegową, jest wręcz idealna na początkowe spływy amatorów, zdobywających dopiero szlify w turystyce kajakowej, a znane z Krutyni i bardzo popularne krótkie spływy jednodniowe, są wręcz idealne właśnie dla amatorów i początkujących kajakarzy.
Spływy kajakowe na Krutyni są bardzo popularne, między innymi dzięki bogatej i elastycznej ofercie firm kajakowych - z wypożyczalnią kajaków Wodniak włącznie, mieszczącej się w Krutyni pod numerem 18 - do odwiedzeniam której serdecznie zapraszamy.
Poniżej znajdziecie dokładny opis szlaku Krutyni, podzielonego na etapy, które wyznacza rozmieszczenie stanic wodnych (od stanicy - do stanicy) - dysponujących noclegami w domkach campingowych lub w przypadku niektórych, w pokojach. Zapraszamy do lektury opisu szlaku Krutyni z podziałem na etapy spływu i zachęcamy do skorzystania z możliwości spędzenia czasu na wodach Krutyni. 
Zapraszamy do lektury  opisu szlaku Krutyni z podziałem na etapy spływu.

Sprawdź ofertę spływów


Rozpoczynamy spływ kajakowy szlakiem rzeki Krutyni  i płyniemy do stanicy wodnej PTTK w Bieńkach

Spływ kajakowy szlakiem Krutyni - Jezioro GielądzkieSpływ kajakowy Krutynią to niezapomniana przygoda dla miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury. Szlak Krutyni prowadzi nas przez malownicze krajobrazy, piękne jeziora i rzeki.
Spływ szlakiem Krutyni rozpoczynamy na wschodnim brzegu Jeziora Gielądzkiego lub położonej 5 km poniżej (na południe ), na północnym brzegu Jeziora Lampackiego, miejscowości Sorkwity - ze stanicy wodnej.
Z Sorkwit płyniemy przez Jezioro Lampackie (278 ha, 1,8 km dł.) w kierunku jego wschodniego brzegu, dalej poprzez krótki przesmyk zwany Łapinóżką, na jezioro Lampasz (76 ha, 4 km dł.). Na szlaku Krutyni mijamy wieś Jędrychowo, a na zachodnim brzegu ośrodki turystyczne w Borowskim Lesie oraz ranczo Zielony Koń.
Kolejnym punktem na szlaku jest długa, płytką i piękna rzeczka Sobiepanka, którą przepływamy po pokonaniu Jeziora Lampasz. Jest ona na tyle płytka, że przy niższych stanach wody trzeba holować kajak, brodząc korytem, często długimi odcinkami.
Po pokonaniu Sobiepanki wpływamy na jezioro Kujno (30 ha 1,5 km dł.). Na lewym (wschodnim ) brzegu mijamy wieś Grabowo. Z jeziora Kujno do jeziora Dłużec (123 ha, 5 km dł.) przepływamy rzeką Grabówką, mijając na lewym brzegu miejscowość Dłużec.
Szlak Krutyni prowadzi dalej poprzez krótką (0,5 km.) rzekę Chmielówkę na Jezioro Białe (374 ha, 5 km dł.). Na jego prawym brzegu ulokowana jest stanica PTTK w Bieńkach, gdzie możemy zaplanować nocleg w domku campingowym lub namiocie. Do dyspozycji są prysznice, sanitariaty i oczywiście wyżywienie. Spływ kajakiem Krutynią to wspaniała przygoda dla całej rodziny, która pozwala na oderwanie się od codzienności i kontakt z naturą.

Płyniemy w kierunku Stanicy wodnej w Babiętach

Szlak Krutyni - stanica wodna w BabiętachKontynuując nasz spływ kajakowy Krutynia, wyruszamy w kierunku stanicy wodnej w Babiętach. Płynąc dalej na południe, przed końcem jeziora, wpływamy w prawo w leśną rzeczkę Dąbrówkę (ok. 1,5 km dł.), którą dopływamy do malowniczego, rynnowego jeziora Gant (78 ha, 2,7 km dł.).
Szlak kajakowy Krutyni skieruje nas w południową część jeziora, gdzie znajduje się rzeka Gancka Struga. Tam po połączeniu się z rzeką Tejsówką, zmieni się ona w rzekę Babięcką Strugę. Płynąc dalej, po około 3 km, dopływamy do położonej na prawym brzegu stanicy wodnej w Babiętach. Tam będziemy mieć możliwość przenocowania.

Z Babięt  przez Zyzdrój do Spychowa

Szlak Krutyni - odcinek Babięta - SpychowoPo następnych 500 m, dopływamy do przenoski kajaków przy młynie wodnym (teraz elektrowni). Kajaki musimy przenieść przez drogę asfaltową.
Po przeniesieniu kajaków przy elektrowni, kontynuujemy naszą podróż spływem kajakowym Krutynią.
Rzeka ta prowadzi nas przez malownicze krajobrazy, wśród lasów i łąk, a jej woda jest krystalicznie czysta. Po kilku godzinach płynięcia, docieramy do rynnowego jeziora Zyzdrój Wielki (200 ha i 4,2 km dł.), które jest kolejnym punktem naszego szlaku. Tutaj, podziwiając piękne krajobrazy, przepływamy między miejscowościami Zyzdrój Wielki a Zyzdrojową Wolą. W środkowej części jeziora omijamy zalesioną wyspę, a następnie wpływamy do mniejszego jeziora - Zyzdrój Mały (51 ha dł.), gdzie czeka na nas najdłuższa przenoska kajaków na całym szlaku (80m). Po przeniesieniu kajaków, wyruszamy w dalszą podróż rzeką Zyzdrój, a na końcu biegu, po lewej stronie, znajduje się duża stanica wodna w Spychowiegdzie można przenocować i odpocząć po intensywnym spływie kajakowym Krutynią.  

Pokonujemy odcinek Spychowo - Zgon

Szlak rzeki Krutyni - odcinek Spychowo - ZgonZ rzeki wpływamy na Jezioro Spychowskie (50 ha ) i zataczając szeroki łuk (płycizny), skręcamy w lewo i przepływając pod mostem drogowym, wpływamy w rzekę o nazwie Spychowska Struga (około 4 km dł.).
Mijamy zabudowania wsi Spychowo, ujście krótkiej rzeczki wypływającej z jeziora Kierwik i położone na prawym brzegu zabudowania wsi Koczek, aby nastęnie wpłynąć na jezioro Zdrużno (247 ha).
Po przepłynięciu kilkuset metrów, kierujemy kajak w prawo, w przesmyk między trzcinami i dopływamy do mostu drogowego, za którym zaczyna się wąskie, zalesione i malownicze jezioro Uplik (61 ha, 2,6 km dł).
Z jeziora Uplik przepływamy na Jezioro Mokre (przepływając pod kolejnym mostem drogowym).
Płynąc wzdłuż prawego brzegu, mijamy kilka pól namiotowych i stanicę wodną w Zgonie.

Przed nami Mokre i wreszcie Krutynia !

Zachód slońca na Jeziorze MokremJezioro Mokre jest największym (815 ha, 8 km dł. i 51 km gł.) akwenem na całym szlaku Krutyni. Płynąc w prawo, przepływamy przy wspomnianych już polach namiotowych, stanicy wodnej i zabudowaniach wsi Zgon.
Przed wypłynięciem na Jezioro Mokre sprawdzamy pogodę i w razie dużego wiatru, rezygnujemy z płynięcia, gdyż mocno rozkołysane fale mogą być co najmniej nieprzyjemne !
Płynąc na północ, po prawej stronie mijamy rezerwat przyrody Królewska Sosna. W środkowej części jeziora mijamy dwie duże wyspy, a za nimi, po prawej pole namiotowe i po lewej stanicę wodną w Cierzpiętach.
Warto zatrzymać się przy "Dębie nad Mokrem" i obejrzeć także przy okazji olbrzymią, ale uschniętą już niestety, 300 - letnią sosnę w rezerwacie Królewska Sosna. Koniecznie też trzeba sprawdzić przydatność do kąpieli licznych mijanych zatoczek i kąpieliska obok mola, przy polu namiotowym.
Po pokonaniu Mokrego, po krótkiej przenosce, wypływamy na malownicze śródleśne Jezioro Krutyńskie, będące jednocześnie granicą rezerwatu Krutynia. Rezerwat swym zasięgiem obejmuje Jezioro Krutyńskie oraz część wypływającej z niego rzeki Krutyni.
Jej początkowy odcinek (od Jeziora Krutyńskiego do wsi Krutyń), to prawdziwa perełka i premia za trudy na Mokrym. Nie warto się spieszyć! Często odkładamy wiosła, by podziwiać otoczenie. Podziwiając piękno otaczającej nas przyrody, pamiętajmy, by płynąć tak, aby jej nie szkodzić. Płyniemy wypłyconym odcinkiem z krystalicznie czystą wodą, co pozwala nam podziwiać pod kajakiem efekt wielkiego swoistego akwarium. Potęguje to wielki urok tej części Krutyni.
Utrudnieniem (albo swoistą atrakcją) mogą być leżące kłody drzew i pływające tu łodzie przewożące turystów.
Taka niewielka i bezpieczna głębokość, z małymi przerwami, towarzyszyć nam będzie aż do miejscowości Rosocha (ok. 9 km).
Po około 30-40 minutach spływu, mijamy ośrodki i zabudowania wsi Krutyń.

Jesteśmy we wsi Krutyń

Szlak Krutyni - miejscowośćKrutyńKRUTYŃ - możemy zatrzymać się tu przynajmniej na kilka dni. Jest tu co robić. Do dyspozycji mamy stanicę PTTK (pierwsza po lewej), ośrodki, pensjonaty i kwatery.
"Koniarze" mają w zasięgu stadninę w Gałkowie, skąd mogą jeździć wierzchem lub bryczkami nad Jez. Mokre, a dla miłośników przyrody - pobudka o 3.30 i podziwianie wschodu słońca nad owianymi mgiełką, jeziorami z pływającymi wyspami w rezerwacie "Zakręt".
O 3:30 powinni wstawać również wędkarze (ale ich nie trzeba do tego namawiać), a w Krutyni naprawdę jest po co. Pozostali pewnie nie darują sobie rowerowej wycieczki po okolicznych rezerwatach przyrody, a wieczorem - porcji pysznej smażonej sielawy lub  naleśników z jagodami, oferowanych w licznych krutyńskich restauracjach.
Można jeszcze zwiedzić Muzeum Przyrodnicze Mazurskiego Parku Krajobrazowego i zajrzeć do bocianiego schroniska, usytuowanych obok siedziby WODNIAKA.  By uatrakcyjnić sobie zwiedzanie okolicznych rezerwatów, proponujemy wynajęcie rowerów w naszej wypożyczalni. Możemy przy okazji udzielić podpowiedzi przy wyborze trasy wycieczki.

Przenoska kajaków przy młynie wodnym w Zielonym Lasku  - Ukta

Szlak rzeki Krutyni - przenoska kajaków przy młynie wodnym w miejscowości Zielony LasekPo następnej godzinie dopływamy do przenoski przy starym młynie wodnym w Zielonym Lasku. Tu przerwa w spływie, gdyż niestety musimy wysiąść z kajaka i przenieść go, bądź przewieźć (odpłatnie) na drugą stronę.
Można tu skorzystać z jednego, spośród wielu barów, rozlokowanych po całej trasie, przeznaczonych głównie dla kajakarzy. Są one bardzo przydatne.
Po około godzinie spływu od pokonania przenoski, dopływamy do Rosochy (tu również bar).
Od tego miejsca zaczyna się część łąkowa, ale na pewno nie pustynna. Głębokość rzeki zwiększa się. Drzewa powoli znikają, ustępując trzcinom, by w końcu pozbawić nas ochrony przed palącym słońcem.
Przed Wojnowem może nie trzeba, ale warto skręcić z Krutyni w jej prawy dopływ (Dusiankę) i przedostać się nim na jez. Duś. Wytrwali będą mogli w nagrodę podziwiać "z lądu i wody" Klasztor Sióstr Filiponek - staroobrzędowego odłamu prawosławia.
Zatrzymując się przy nowo wybudowanym moście w Wojnowie (w miejsce starego, drewnianego i..  ładnego), można przespacerować się do znajdującej się opodal małej drewnianej cerkwi.
 
UWAGA !
W trakcie budowy nowego mostu w Wojnowie, przebudowano dojazd do mostu w sposób eliminujący możliwość zatrzymania się w jego okolicy bez naruszenia przepisów o ruchu drogowym.
Przy moście ulokowano również plażę wiejską, na której obowiązuje zakaz odbierania kajaków.
W związku z tym informujemy, że odbiór kajaków przy moście w Wojnowie nie jest możliwy.
Wszystkich, którzy planują koniec spływu w tym miejscu informujemy, że następne miejsce, gdzie możemy odebrać kajaki bez naruszania przepisów, to Ukta, do której z tego miejsca płynie się około 15- 20 minut.

Kontynuując spływ, przepływamy pod mostem i płyniemy, wspomniane 20 minut, do następnego mostu, czyli do Ukty.
Kilkaset metrów dalej, po prawej stronie, mijamy stanicę wodną w Ukcie.

Zmiana charakteru rzeki - wpływamy w bagienny odcinek do Nowego Mostu

Od tego miejsca trasa spływu przebiegać będzie w granicach rezerwatu Krutynia Dolna im M.Wańkowicza.
Początkowo Krutynia otoczona jest drzewami, tworzącymi okap nad rzeką, a w nurcie spotykamy szereg powywracanych kłód. Zawsze jednak znajdziemy miejsce, w którym można je ominąć bez wychodzenia z kajaka. Później las zmienia się i nie tworzy już okapu, stanowiącego osłonę przed słońcem, a otoczenie staje się coraz bardziej bagienne.
Głębokość Krutyni na tym odcinku to już ok. 7 m , a mimo to roślinność wodna miejscami bardzo utrudnia spływ, tworząc istne dywany.  Spływ kajakowy rzeką Krutynią - rezerwat Krutynia Dolna Oganiając się czasem od natrętnych owadów, płyniemy zakolami silnie meandrującej wśród bagien, Krutyni co najmniej 2 godz., by w końcu ujrzeć most drogowy w Nowym Moście.
Poniżej mostu, po prawej stronie mijamy stanicę wodną w Nowym Moście. Można tu zrobić przerwę w spływie i zatrzymać się na posiłek, gdyż następne miejsce z "cywilizacją", to dopiero Iznota.

Płyniemy do Iznoty i dalej do Kamienia

Szlak rzeki Krutyni - rezerwat PierwosPłyniemy dalej i wpływamy w granice rezerwatu Pierwos. Opuścimy go dopiero wypływając z jeziora Malinówko.
Rzeka jest już o wiele mniej kręta i płynie przez rozległe trzcinowiska aż do Jeziora Gardyńskiego. Tu kończy bieg właściwa rzeka Krutynia.
Trzymając się prawej strony i zataczając szeroki łuk po jeziorze (płycizny), dopływamy do kanałku prowadzącego do jeziora Malinówko.
Następnie kierujemy się w lewo i wpływamy na przypominające rzekę, jezioro Jerzewko, którym dopływamy do miejscowości Iznota. Odtąd płyniemy już Czarną Rzeką, aż do mostu w Iznocie.
Przepływamy pod mostem i po kilkuset metrach docieramy do Zatoki Iznockiej na jeziorze Bełdany (944 ha, 12,4 km dł.).
Trzymając się prawej strony, płyniemy w kierunku stanicy wodnej w Kamieniu.

Przed nami ostatni już etap spływu Krutynią z Kamienia do Rucianego - Nidy

Szlak Krutyni - śluza wodna w miejscowości GuziankaPłynąc dalej, nadal trzymamy się prawej strony i uważając na ruch motorowodny, mijamy Wyspę Mysią i Zatokę Wygryńską, z miejscowością Wygryny. Po około 2 km dopływamy do śluzy wodnej w miejscowości Guzianka.
Śluzujemy się na położone wyżej o około 2 m, jezioro Guzianka Mała (42 ha). Tu trzymając się nadal prawej strony, płyniemy na jezioro Guzianka Wielka (72 ha) i docieramy do portu w Rucianem-Nidzie.

Kończymy spływ Krutynią w Rucianem lub w Stanicy PTTK w Nidzie

Zakończenie spływu szlakiem Krutyni - stanica wodna w Rucanem-NidzieSpływ kajakowy zakończyć możemy w porcie lub położonej nad Jeziorem Nidzkim, stanicy wodnej. By do niej dopłynąć, przepływamy pod mostem drogowym na Jezioro Nidzkie i trzymając się tak, jak dotąd - prawej strony, mijamy ośrodki wczasowe i dopływamy do uchodzącej w prawo, rzeki Nidki. Na jej prawym brzegu, tuż przy ujściu, ulokowana jest stanica wodna w Nidzie. Lądujemy, przed mostem drogowym.