Spływ jednodniowy (kilkugodzinny) Krutynią -
trasa Krutyń - Iznota ; 30 km, ok. 8 godzin płynięcia

ZADZWOŃ JUŻ TERAZ

 

Jesteśmy w KRUTYŃ 18

Spływ kajakowy rzeką Krutynią - trasa Krutyń - IznotaOdcinek Krutyń - Iznota stanowi trasę popularnego, ale znacznie wydłużonego spływu jednodniowego.
Spływ jednodniowy zwany jest często kilkugodzinnym, ponieważ trwają zwykle do kilku godzin. Tylko w niektórych przypadkach do kilkunastu, ale wówczas najczęściej jest to podyktowane decyzją uczestników. Nie ograniczamy czasu trwania spływu. Jedynym ograniczeniem są godziny zamknięcia wypożyczalni - późne godziny popołudniowe. W praktyce o czasie trwania spływu decydują sami uczestnicy, wzywając  telefonicznie transport powrotny po jego zakończeniu.​

Oprócz popularnych kilkugodzinnych spływów jednodniowych, organizujemy tu również weekendowe spływy kajakowe ( z noclegiem w Ukcie lub Nowym Moście ), a ze względu na urok i bezpieczny charakter tej trasy, organizujemy tu też spływy kajakowe dla szkół i kajakowe spływy integracyjne dla firm.
Trasa Krutyń – Iznota, stanowi oczywiście część wielodniowego spływu kajakowego szlakiem Krutyni.

Krótka charakterystyka trasy

Trasa Krutyń - Iznota jest już trasą długą (około 30 km) i jest wydłużeniem odcinka Krutyń - Nowy Most.
Krutynia na odcinku z Krutyni do Iznoty jest piękną , typowo nizinną i zmienną rzeką, stanowiąc idealną trasę dla organizacji różnorodnych spływów kajakowych.​ Po drodze spotkać tu już można wszystko - lasy i wypłycenia, łąki, bagna i głęboczki, a na zakończenie - jeziorka. Jest gdzie pływać i co podziwiać przez cały dzień.

Stopień trudności trasy
Trasa Krutyń - Iznota jest trasą bezpieczną, mimo dość dużej głębokości rzeki poniżej Ukty i niewielkich jeziorek po drodze. W związku z tym mogą nią płynąć również mało doświadczeni kajakarze, ale ze względu na długość, trasa przeznaczona i polecana jest raczej dla bardziej zaprawionych.
Ceny obejmują koszty transportu
(cena wynajmu wybranego sprzętu + koszt transportu wypożyczonego sprzętu na wybranej trasie)


Kolorem czerwonym oznaczono ceny promocyjne

UWAGA I
W sezonie 2018 rozszerzamy promocje na wszystkie weekendy.- kajak jednoosobowy
- wszystkie typy                                 - 75 zł/ dzień
                                                             - poza weekendami - 70 zł/dzień

- kajak dwuosobowy- polietylen
- wszystkie typy                                 - 85 zł/ dzień
                                                             - poza weekendami - 80 zł/dzień

- kajak trzyosobowy i czteroosobowy
- wszystkie typy                                 - 105 zł/ dzień
                                                             - poza weekendami - 100 zł/dzień

- canoe dwu i trzyosobowe             - 105 zł/ dzień
                                                             - poza weekendami - 100 zł/dzień

- canoe czteroosobowe
- wszystkie typy                                 - 115 zł/ dzień
                                                             - poza weekendami - 110 zł/dzień


Sprawdź pozostałe aktualne promocje

Sprawdź katalog sprzętu

Jak wziąć udział w spływie jednodniowym z wypożyczalnią kajaków Wodniak

Aby wziąć udział w spływie kajakowym z wypożyczalnią WODNIAK najlepiej jest przyjechać do bazy firmy w Krutyni.
Tu można zostawić samochód na naszym parkingu (Krutyń 18).
Decyzję o udziale w spływie kajakowym bądź wypożyczeniu kajaka można podjąć dosłownie w każdej chwili – nawet w dniu przyjazdu na spływ.
Wyjątkiem w tej zasadzie są jedynie spływy w słoneczne letnie weekendy.

Planując spływ na pogodny letni weekend należy jednak dokonać wcześniejszej rezerwacji (często wystarcza nawet jeden dzień przed terminem).

Na spływ jednodniowy (kilkugodzinny) planowany na okres poza weekendem, rezerwacja nie jest "bezwzględnie" konieczna.

Poznaj naszą Politykę Gwarancji Cen​


Spływ jednodniowy (kilkugodzinny) na trasie Krutyń - Iznota

"W puszczy, pustyni z barami, pośród bagien i jezior"​

Spływ jednodniowy rzeką Krutynią  na trasie Krutyń - Iznota - start z rezerwatu KrutyniaW maju 2018 roku Konserwator Przyrody wstrzymał czasowo możliwość wodowania kajaków w rezerwacie Krutynia (start od Jeziora Krutyńskiego) ze względu na wodowanie zbyt dużych ilości kajaków w tym miejscu, co kolidowało z przepisami obowiązującymi na terenie rezerwatu.
Miejscem startu do spływu na trasie Krutyń – młyn wodny w Zielonym Lasku, pozostaje oczywiście Krutyń.
 Aby rozpocząć spływ korzystając z usług firmy Wodniak, należy dojechać do bazy, która znajduje się w Krutyni - pod numerem 18.
Z tego miejsca następuje start każdego spływu - łącznie ze spływem na odcinku Krutyń - młyn wodny w Zielonym Lasku.

Spływ na trasie Krutyń - Iznota kończymy po prawej stronie przed mostem drogowym w  Iznocie.​

Rozpoczynamy spływ startem w rezerwacie Krutynia i płyniemy do młyna w Zielonym Lasku

Po starcie, kierujemy się zgodnie z nurtem rzeki i płyniemy, piękną, urokliwą i płytką Krutynią.
Podziwiając piękno otaczającej nas przyrody, pamiętajmy, by płynąć tak, aby jej nie szkodzić.
Płyniemy wypłyconym odcinkiem z krystalicznie czystą wodą, co pozwala nam podziwiać pod kajakiem efekt wielkiego swoistego akwarium. Potęguje to wielki urok tej części Krutyni. Utrudnieniem mogą być leżące kłody drzew i pływające tu łodzie przewożące turystów.
Taka niewielka i bezpieczna głębokość, z małymi przerwami, towarzyszyć nam będzie aż do miejscowości Rosocha ( ok. 7 km).

Jesteśmy we wsi Krutyń

KRUTYŃ - warto zatrzymać się tu na kilka dni. Do dyspozycji mamy stanicę, ośrodki, pensjonaty i kwatery.
"Koniarze" powinni się wybrać do stadniny w Gałkowie i stamtąd konno nad Jez. Mokre, a dla miłośników pejzaży pobudka o 3.30 i wschód słońca nad owianymi mgiełką jeziorami z pływającymi wyspami w rezerwacie "Zakręt".
Wędkarzy nie trzeba namawiać do wczesnego wstawania, a w Krutyni naprawdę jest po co. Pozostali pewnie nie darują sobie rowerowej wycieczki po okolicznych rezerwatach przyrody, wieczorem zaś - porcji doskonałej smażonej sielawy, a dla łakomczuchów pysznych naleśników z jagodami oferowanych w licznych krutyńskich restauracjach. 
Można jeszcze zwiedzić Muzeum Przyrodnicze Mazurskiego Parku Krajobrazowego i zajrzeć do bocianiego schroniska usytuowanych przy samej siedzibie WODNIAKA.
Abyy uatrakcyjnić sobie zwiedzanie okolicznych rezerwatów, proponujemy wynajęcie rowerów w naszej wypożyczalni. Możemy przy okazji udzielić podpowiedzi przy wyborze trasy wycieczki.

Przenoska kajaków przy młynie wodnym w Zielonym Lasku  i spływ do Rosochy

Spływ jednodniowy Krutynią trasą Krutyń - Iznota - przenoska kajaków przy młynie wodnym w miejscowości Zielony LasekPo następnej godzinie dopływamy do przenoski przy starym młynie wodnym w Zielonym Lasku. Tu przerwa w spływie, gdyż niestety musimy wysiąść z kajaka i przenieść go, bądź przewieść (odpłatnie) na drugą stronę. Można tu skorzystać z jednego spośród wielu barów, rozlokowanych po całej trasie ,przeznaczonych głównie dla kajakarzy. Są one bardzo przydatne i praktyczne. Po około godzinie spływu od pokonania przenoski, dopływamy do Rosochy (tu również bar).

Płyniemy z Rosochy do Ukty

Od tego miejsca zaczyna się część łąkowa, ale na pewno nie pustynna.Spływ jednodniowy na trasie Krutyń - Iznota - odpoczynek w barze w Rososze Głębokość rzeki zwiększa się. Drzewa powoli znikają, ustępując miejsca trzcinom, by w końcu pozbawić nas ochrony przed palącym słońcem.
Przed Wojnowem może nie trzeba, ale warto skręcić z Krutyni w jej prawy dopływ i przedostać się nim na jez. Duś.  Wytrwali będą mogli w nagrodę podziwiać "z lądu i wody" Klasztor Sióstr Filiponek - staroobrzędowego odłamu prawosławia.
Zatrzymując się przy nowo wybudowanym moście w Wojnowie (w miejsce starego, drewnianego i..  ładnego), można przespacerować się do znajdującej się opodal małej drewnianej cerkwi.
 
UWAGA !
W trakcie budowy nowego mostu w Wojnowie, przebudowano dojazd do mostu w sposób eliminujący możliwość zatrzymania się w jego okolicy bez naruszenia przepisów o ruchu drogowym.
Przy moście ulokowano również plażę wiejską, na której obowiązuje zakaz odbierania kajaków.
W związku z tym informujemy, że odbiór kajaków przy moście w Wojnowie nie jest możliwy.
Wszystkich, którzy planują koniec spływu w tym miejscu informujemy, że następne miejsce, gdzie możemy odebrać kajaki bez naruszania przepisów, to Ukta, do której z tego miejsca płynie się około 15- 20 minut.

Kontynuując spływ, przepływamy pod mostem i płyniemy, wspomniane 20 minut, do następnego mostu, czyli do Ukty.

Rzeka zmienia charakter - wpływamy w bagienny odcinkiem do Nowego Mostu

Kilkaset metrów poniżej, po prawej stronie mijamy stanicę wodną w Ukcie. Od tego miejsca trasa spływu przebiegać będzie w granicach rezerwatu Krutynia Dolna im M.Wańkowicza.
Początkowo Krutynia otoczona jest drzewami, tworzącymi okap nad rzeką, a w nurcie spotykamy szereg powywracanych kłód. Zawsze jednak znajdziemy miejsce, w którym można je ominąć bez wychodzenia z kajaka.  Później las zmienia się i nie tworzy już okapu, stanowiącego osłonę przed słońcem, a otoczenie staje się coraz bardziej bagienne.Spływ kajakowy jednodniowy Krutynią  na trasie Krutyń - Iznota - rezerwat Krutynia Dolna Głębokość Krutyni na tym odcinku to już ok. 7 m , a mimo to roślinność wodna miejscami bardzo utrudnia spływ, tworząc istne dywany. 
Oganiając się czasem od natrętnych owadów, płyniemy co najmniej 2 godziny, zakolami silnie meandrującej wśród bagien Krutyni i dopływamy do mostu drogowego w Nowym Moście. Poniżej mostu po prawej stronie mijamy stanicę wodną w Nowym Moście.
Można tu zrobić przerwę w spływie i zatrzymać się na posiłek, gdyż następne miejsce z "cywilizacją", to dopiero Iznota.

Płyniemy dalej - przed nami ostatni odcinek trasy i zakończenie spływu w Iznocie

Spływ jednodniowy Krutynią na trasie Krutyń - Iznota - miejsce zakończenia spływu w IznociePłyniemy dalej i wpływamy w granice rezerwatu Pierwos i opuścimy go dopiero wypływając z Jeziora Malinówko. Rzeka jest już o wiele mniej kręta i płynie przez rozległe trzcinowiska, aż do Jeziora Gardyńskiego. Tu kończy bieg właściwa rzeka Krutynia.
Trzymając się prawej strony i zataczając szeroki łuk po jeziorze (płycizny delty Krutyni), dopływamy do przesmyku łączącego z jeziorem Malinówko. Następnie kierujemy się w lewo i wpływamy na przypominające rzekę, Jezioro Jerzewko, którym dopływamy do miejscowości Iznota. Odtąd płyniemy już Czarną Rzeką aż do mostu w Iznocie.
Spływ kajakowy Krutynią na trasie Krutyń- Iznota kończymy po prawej stronie przed mostem w Iznocie.
Uczestników spływu i wynajęte kajaki zabiera bus, wezwany telefonicznie z Wypożyczalni kajaków WODNIAK.


splywy-kajakowe/jednodniowe/krutyn-iznota,ad4