Spływ jednodniowy (kilkugodzinny) Krutynią -
trasa Krutyń - Ukta ; 15 km, ok. 3-4 godzin płynięcia

ZADZWOŃ JUŻ TERAZ

 

Jesteśmy w KRUTYŃ 18

Spływ jednodniowy Krutynią na trasie Krutyń - Ukta - rezerwat Krutynia

Odcinek Krutyń - Ukta stanowi trasę popularnego spływu jednodniowego.
Spływ jednodniowy zwany jest często kilkugodzinnym, gdyż czas jego trwania ogranicza się zwykle do kilku godzin
, a tylko w nielicznych przypadkach (podyktowanych najczęściej wolą uczestników spływu) do kilkunastu godzin.
Nie ograniczamy czasu trwania spływów. Jedynym ograniczeniem w tym zakresie jest moment zamknięcia wypożyczalni w godzinach późno popołudniowych. Godziny otwarcia są zależne od pory roku, czyli długości dnia.
Uwzględniając to jedyne ograniczenie, w praktyce o czasie spływu decydują sami uczestnicy, zgłaszając telefonicznie do bazy Wodniaka moment jego zakończenia i wzywając transport powrotny.

Odcinek Krutyń - Ukta jest oczywiście nie tylko trasą kilkugodzinnych spływów jednodniowych, ale również jednym z etapów wielodniowego spływu kajakowego szlakiem Krutyni. Na tej trasie organizujemy także weekendowe spływy kajakowe, bardzo często spływy dla grup szkolnych oraz spływy integracyjne dla firm.

Krótka charakterystyka trasy

Trasa Krutyń – Ukta jest trasą typowo rzeczną i chyba najbardziej uczęszczaną trasą na Krutyni.
Trasa Krutyń - Ukta liczy sobie 13 lub 15 km (przy starcie z rezerwatu) i jest bardzo ładna, płytka i bezpieczna (połowa odcinka to głębokość około 0,5 m).
Ze względu na to, że nie wyznaczamy limitów czasowych na pokonanie tras spływów jednodniowych ( tak jak i na wszelkich innych ), każdy uczestnik płynie własnym, dowolnym tempem, a zakończenie spływu odbywa się praktycznie indywidualnie - "na telefon".

Stopień trudności trasy
Trasa Krutyń - Ukta "uzbrojona" o rozlokowane wzdłuż trasy bary dla kajakarzy, nie wymaga jakichkolwiek przygotowań "kulinarnych" i decyzję o udziale w spływie można podjąć wręcz z marszu. Dzięki temu stanowi wręcz idealną trasę na kilkugodzinny spływ kajakowy dla rodzin z dziećmi oraz grup szkolnych i firmowych. Trasa ta jest bardzo popularna wśród początkujących i mało doświadczonych kajakarzy.
Ceny obejmują koszty transportu
(cena wynajmu wybranego sprzętu + koszt transportu wypożyczonego sprzętu na wybranej trasie)


Kolorem czerwonym oznaczono ceny promocyjne

UWAGA I
W sezonie 2018 rozszerzamy promocje na wszystkie weekendy.


- kajak jednoosobowy
- wszystkie typy                                      - 45 zł/ dzień
                                                                  - poza weekendami - 40 zł/dzień

- kajak dwuosobowy
- wszystkie typy                                     - 55 zł/ dzień
                                                                 - poza weekendami - 50 zł/dzień

- kajak trzyosobowy i czteroosobowy
- wszystkie typy                                      - 75 zł/ dzień
                                                                  - poza weekendami - 70 zł/dzień

- canoe dwu i trzyosobowe                  - 75 zł/ dzień
                                                                  - poza weekendami - 70 zł/dzień

- canoe czteroosobowe
- wszystkie typy                                      - 85 zł/ dzień
                                                                  - poza weekendami - 80 zł/dzień


Sprawdź pozostałe aktualne promocje 

Sprawdź katalog sprzętu

Jak wziąć udział w spływie jednodniowym z wypożyczalnią kajaków Wodniak

Aby wziąć udział w spływie kajakowym z wypożyczalnią WODNIAK, najlepiej jest przyjechać do bazy firmy w Krutyni.
Tu można zostawić samochód na naszym parkingu (Krutyń 18).
Decyzję o udziale w spływie kajakowym bądź wypożyczeniu kajaka można podjąć dosłownie w każdej chwili – nawet w dniu przyjazdu na spływ.
Wyjątkiem w tej zasadzie są jedynie spływy w słoneczne letnie weekendy.

Planując spływ na pogodny letni weekend należy jednak dokonać wcześniejszej rezerwacji (często wystarcza nawet jeden dzień przed terminem).

Na spływ jednodniowy (kilkugodzinny) planowany na okres poza weekendem, rezerwacja nie jest "bezwzględnie" konieczna.

Poznaj naszą Politykę Gwarancji Cen​


Spływ jednodniowy (kilkugodzinny) na trasie Krutyń - Ukta

"W puszczy i pustyni, ale z barami"

Spływ jednodniowy Krutynią na trasie Krutyń - Ukta  - start do spływu w rezerwacie KrutyniaW maju 2018 roku Konserwator Przyrody wstrzymał czasowo możliwość wodowania kajaków w rezerwacie Krutynia (start od Jeziora Krutyńskiego) ze względu na wodowanie zbyt dużych ilości kajaków w tym miejscu, co kolidowało z przepisami obowiązującymi na terenie rezerwatu.
Miejscem startu do spływu na trasie Krutyń – Ukta, pozostaje oczywiście Krutyń.
 Aby rozpocząć spływ korzystając z usług firmy Wodniak, należy dojechać do bazy, która znajduje się w Krutyni - pod numerem 18.
Z tego miejsca następuje start każdego spływu - łącznie ze spływem na odcinku Krutyń - Ukta.

Miejsce zakończenia spływu kajakowego na trasie Krutyń - Ukta  znajduje się oczywiście w Ukcie, po prawej stronie przed mostem drogowym, na placu oznaczonym tablicą "Punkt Odbioru w Ukcie WODNIAK".

Rozpoczynamy spływ i pokonujemy odcinek: rezerwat Krutynia - Krutyń - młyn w Zielonym Lasku

Spływ jednodniowy rzeką Krutynią na trasie Krutyń - Ukta - odcinek rezerwat Krutynia - KrutyńPo starcie, kierujemy się zgodnie z nurtem rzeki i płyniemy, piękną, urokliwą i płytką Krutynią w otoczeniu drzew dających w upalne dni osłonę przed nadmiernym oddziaływaniem promieni słonecznych.
Podziwiając piękno otaczającej nas przyrody, pamiętajmy, by płynąć tak, aby jej nie szkodzić.
Płyniemy wypłyconym odcinkiem z krystalicznie czystą wodą, co pozwala nam podziwiać pod kajakiem efekt wielkiego swoistego akwarium. Potęguje to wielki urok tej części Krutyni.
Utrudnieniem mogą być leżące kłody drzew i pływające tu łodzie przewożące turystów.
Taka niewielka i bezpieczna głębokość, z małymi przerwami, towarzyszyć nam będzie aż do miejscowości Rosocha ( ok. 7 km). 

Jesteśmy we wsi Krutyń

KRUTYŃ - warto zatrzymać się tu na kilka dni. Do dyspozycji mamy stanicę, ośrodki, pensjonaty i kwatery.
"Koniarze" powinni się wybrać do stadniny w Gałkowie i stamtąd konno nad Jez. Mokre, a dla miłośników pejzaży - pobudka o 3.30 i wschód słońca nad owianymi mgiełką jeziorami z pływającymi wyspami w rezerwacie "Zakręt".   Spływ jednodniowy rzeką Krutynią na trasie Krutyń - Ukta - miejscowość Krutyń Wędkarzy nie trzeba namawiać do wczesnego wstawania, a w Krutyni naprawdę jest po co.
Pozostali pewnie nie darują sobie rowerowej  wycieczki po okolicznych rezerwatach przyrody, wieczorem zaś - porcji doskonałej smażonej sielawy, a dla łakomczuchów pysznych naleśników z jagodami, oferowanych w licznych krutyńskich restauracjach
Można jeszcze zwiedzić Muzeum Przyrodnicze Mazurskiego Parku Krajobrazowego i zajrzeć do bocianiego schroniska, usytuowanych przy samej siedzibie WODNIAKA.
By uatrakcyjnić sobie zwiedzanie okolicznych rezerwatów, proponujemy wynajęcie rowerów w naszej wypożyczalniMożemy przy okazji udzielić podpowiedzi przy wyborze trasy wycieczki.

Przenoska kajaków przy młynie wodnym w Zielonym Lasku i spływ do Rosochy

Po następnej godzinie dopływamy do przenoski przy starym młynie wodnym w Zielonym Lasku. Tu przerwa w spływie, gdyż niestety musimy wysiąść z kajaka i przenieść go, bądź przewieźć (odpłatnie) na drugą stronę.
Można tu skorzystać z jednego, spośród wielu barów, rozlokowanych po całej trasie, przeznaczonych głównie dla kajakarzy. Są one bardzo przydatne i praktyczne.
Po około godzinie spływu od pokonania przenoski, dopływamy do Rosochy (tu również bar).

Płyniemy odcinkiem Rosocha - Wojnowo  

Od tego miejsca zaczyna się część łąkowa, ale na pewno nie pustynna.
Głębokość rzeki zwiększa się. Drzewa powoli znikają, ustępując trzcinom, by w końcu pozbawić nas ochrony przed palącym słońcem.Spływ jednodniowy Krutynią na trasie Krutyń - Ukta - odcinek Wojnowo - Ukta
Przed Wojnowem może nie trzeba, ale warto skręcić z Krutyni w jej prawy dopływ i przedostać się nim na jez. Duś. Wytrwali będą mogli w nagrodę podziwiać "z lądu i wody" Klasztor Sióstr Filiponek - staroobrzędowego odłamu prawosławia.
Zatrzymując się przy nowo wybudowanym moście w Wojnowie (w miejsce starego, drewnianego i..  ładnego), można przespacerować się do znajdującej się opodal małej drewnianej cerkwi.

UWAGA !
W trakcie budowy nowego mostu w Wojnowie, przebudowano dojazd do mostu w sposób eliminujący możliwość zatrzymania się w jego okolicy bez naruszenia przepisów o ruchu drogowym.
Przy moście ulokowano również plażę wiejską, na której obowiązuje zakaz odbierania kajaków.
W związku z tym informujemy, że odbiór kajaków przy moście w Wojnowie nie jest możliwy.
Wszystkich, którzy planują koniec spływu w tym miejscu informujemy, że następne miejsce, gdzie możemy odebrać kajaki bez naruszania przepisów, to Ukta, do której z tego miejsca płynie się około 15- 20 minut.

Przed nami ostatni już odcinek spływu - z Wojnowa do Ukty

Spływ jednodniowy Krutynią na trasie Krutyń - Ukta - zakończenie spływu w UkcieKontynuując spływ, przepływamy pod mostem i płyniemy, wspomniane 20 minut, do następnego mostu, czyli do Ukty.
Lądujemy przed mostem po prawej stronie, na placu z tablicą "Punkt Odbioru w Ukcie Wodniak", kończąc tym samym spływ kajakowy na trasie Krutyń- Ukta.
Uczestników spływu i wynajęte kajaki - po wezwaniu telefonicznym - zabiera bus z wypożyczalni kajaków WODNIAK.


splywy-kajakowe/jednodniowe/krutyn-ukta,ad2