Spływ jednodniowy Krutynią na trasie Sorkwity- Babięta, WODNIAK, kajaki

Spływ jednodniowy (kilkugodzinny) Krutynią -
trasa Sorkwity - Babięta ; 23 km, ok. 6-7 godzin płynięcia

ZADZWOŃ JUŻ TERAZ

 

Jesteśmy w KRUTYŃ 18

Spływ jednodniowy rzeką Krutynią na trasie Sorkwity - Babięta - rzeka DąbrówkaTrasa Sorkwity - Babięta jest częścią i jednym z etapów spływu wielodniowego szlakiem Krutyni oraz miejscem realizacji spływów jednodniowych.
Spływy jednodniowe zwane są często kilkugodzinnymi,
 ponieważ trwają zwykle do kilku godzin. Tylko w niektórych przypadkach do kilkunastu, ale wówczas najczęściej jest to podyktowane decyzją uczestników. Nie ograniczamy czasu trwania spływu. Jedynym ograniczeniem są godziny zamknięcia wypożyczalni - późne godziny popołudniowe. W praktyce o czasie trwania spływu decydują sami uczestnicy, wzywając  telefonicznie transport powrotny po jego zakończeniu.​
Na odcinku z Sorkwit do Babięt, oprócz kilkugodzinnych spływów jednodniowych i spływów kilkudniowych, organizujemy również spływy  weekendowe , spływy szkolne i spływy integracyjne dla firm.

Krótka charakterystyka trasy

Trasa Sorkwity - Babięta ma charakter rzeczno - jeziorowy i jest to trasa dłuższa od zwyczajowych (liczy sobie około 23 km). Na jej pokonanie potrzeba około 6-7 godzin wolnego płynięcia + postoje. Do przepłynięcia mamy 5 jezior (Lampackie, Lampasz, Kujno, Dłużec i Białe) i 6 rzek (Sobiepanka, Grabówka, Chmielówka, Dąbrówka, Gancka Struga i Babięcka Struga).
Uwaga!
Przy złej pogodzie jeziora pokonujemy płynąc przy brzegu, w założonych kamizelkach, zachowując przy tym dużą ostrożność.


Stopień trudności trasy
Ze względu na dużą ilość jezior i zwiększoną długość, trasa przeznaczona jest dla kajakarzy bardziej zaawansowanych i wprawionych w pokonywaniu jezior i większych odległości.


Trasa Sorkwity - Babięta charakteryzuje się największymi odległościami dowozów, w zestawieniu z innymi trasami na szlaku Krutyni.
Z tego powodu, wszystkie zamówione na tę trasę spływy wymagają indywidualnych uzgodnień szczegółów oraz indywidualnej wyceny w celu wyboru najbardziej optymalnej i najkorzystniejszej dla uczestników opcji realizacji spływu.

Uzgodnienie ceny spływu na tej trasie wymaga bezpośredniego kontaktu z namiSpływ jednodniowy Krutynią na trasie Sorkwity - Babięta - na Jeziorze Bialym albo kontaktu drogą telefoniczną  (+48 502 534 565 ), lub mailową  biuro@kajaki-mazury.pl

Sprawdź aktualne promocje

Sprawdź katalog sprzętu

Jak wziąć udział w spływie jednodniowym z wypożyczalnią kajaków Wodniak

 Aby wziąć udział w spływie kajakowym z wypożyczalnią WODNIAK najlepiej jest przyjechać do bazy firmy w Krutyni.
Tu można zostawić samochód na naszym parkingu (Krutyń 18)
Decyzję o udziale w spływie kajakowym bądź wypożyczeniu kajaka można podjąć dosłownie w każdej chwili – nawet w dniu przyjazdu na spływ.
Wyjątkiem w tej zasadzie są jedynie spływy w słoneczne letnie weekendy.
 
Planując spływ na pogodny letni weekend należy jednak dokonać wcześniejszej rezerwacji (często wystarcza nawet jeden dzień przed terminem).

Na spływ jednodniowy (kilkugodzinny) planowany na okres poza weekendem, rezerwacja nie jest "bezwzględnie" konieczna.

Poznaj naszą Politykę Gwarancji Cen


Spływ jednodniowy (kilkugodzinny) Krutynią na trasie Sorkwity - Babięta

Spływ jednodniowy, trasa Sorkwity - Babięta - start do spływu ze stanicy wodnej Pttk w SorkwitachMiejscem rozpoczęcia spływu szlakiem Krutyni na trasie Sorkwity - Babieta jest stanica wodna w Sorkwitach lub - przy mniejszych grupach - brzeg Jeziora Gielądzkiego. Do miejsca startu, z bazy Wodniaka (Krutyń 18), dowozi uczestników spływu bus,który dowozi jednocześnie kajaki.


Rozpoczynamy spływ i płyniemy do Dłużca

Spływ trasą Sorkwity - Babięta rozpoczynamy od pokonania Jeziora Lampackiego. Jest to już dość duże jezioro (278 ha) z brzegami w części tylko porośniętymi lasem. Należy więc przy jego pokonywaniu zachować ostrożność, szczególnie przy zmiennej i wietrznej pogodzie.
Uwaga!
W wietrzne dni należy zachować ostrożność i płynąć przy brzegu, w założonych kamizelkach.
Tę zasadę najlepiej stosować na wszystkich jeziorach - bez wyjątku !
Trzymając się lewego brzegu, dopływamy do jeziora Lampasz. Jest ono znacznie mniejsze od poprzedniego (76 ha) i znacznie węższe. Tu wiatr i fala nie dają się zbytnio we znaki.Spływ jednodniowy rzeką Krutynią na trasie Sorkwity - Babięta - Jezioro Dlużec 
Mijając po drodze zabudowania Jędrychowa i ośrodki w Borowskim Lesie, w końcówce jeziora wpływamy w rzeczkę o nazwie Sobiepanka. Rzeczka jest krótka (około 1,5 km), urokliwa i wypłycona do tego stopnia, że zdarza się czasem ciągnąć kajak po płyciznach przez długie odcinki. Sobiepanką dopływamy do niewielkiego (30 ha) jeziora Kujno, w którego końcu wpływamy w ujście rzeki Grabówki. Grabówką dopływamy do jeziora Dłużec.
To jezioro jest już dużo większe - znowu należy zwiększyć czujność i płynąć blisko brzegu. Po lewej stronie, na wysokim brzegu, mijamy zabudowania wsi Dłużec.

Wpływamy w Chmielówkę i płyniemy przez Jezioro Białe do jeziora Gant

Łącznikiem jeziora Dłużec z Jeziorem Białym, jest króciutka (0,5 km) rzeczka Chmielówka.
Wpływając na Jezioro Białe, trzymamy się prawego brzegu i mijając, po prawej stronie, stanicę wodną w Bieńkach, płyniemy aż do ujścia rzeki Dąbrówki.
Rzeka Dąbrówka jest krótka (około 1,5 km) i płynie w części w otoczeniu zalesionych brzegów. Dąbrówką dopływamy do jeziora Gant (78 ha) otoczonego wysokimi brzegami, porośniętymi sosnowymi lasami. W jego końcowej części wpływamy w ujście urokliwej, otoczonej lasami rzeki, o nazwie Gancka Struga i opuszczamy jezioro Gant.

Kontynuujemy spływ i płyniemy Gancką, a następnie Babięcką Strugą do Babięt

Gancka Struga, w krótkim czasie łączy się z wpadającą do niej (z prawej strony) rzeką Tejsówką i przyjmuje nazwę Babięckiej Strugi. Babięcka Struga jest już rzeką bardziej pokaźną od poprzednich i dość głęboką, Na odcinku do Babięt, płyniemy w otoczeniu lasów, mijając co jakiś czas, leśne osady lub tylko pozostałości po nich. Po około 3 km spływu, docieramy do miejscowości Babięta, mijając po drodze, po prawej stronie, położoną na wysokim brzegu stanicę wodną.

Lądujemy przy młynie wodnym w Babiętach i kończymy spływ

Lądujemy przy młynie wodnym i tu kończymy spływ trasą Sorkwity - Babięta.Spływ jednodniowy Krutynią na trasie Sorkwity - Babięta - zakończenie spływu przy młynie wodnym w Babiętach
Po wylądowaniu dzwonimy do bazy Wodniaka w celu wezwania transportu powrotnego.
W młynie znajduje się elektrownia wodna i restauracja "Czarci Młyn", w której można zjeść posiłek, oczekując na przyjazd busa.
Do bazy Wodniaka wracamy wezwanym busem, który zabiera też nasze kajaki.