Spływ jednodniowy Krutynią na trasie Sorkwity- Bieńki, WODNIAK, kajaki

Spływ jednodniowy (kilkugodzinny) Krutynią -
trasa Sorkwity - Bieńki ; 13 km, ok. 3-4 godzin płynięcia

ZADZWOŃ JUŻ TERAZ

 

Jesteśmy w KRUTYŃ 18

Spływ jednodniowy szlakiem Krutyni, trasa Sorkwity - Bieńki - widok na Jezioro DłużecTrasa Sorkwity - Bieńki (Dłużec) jest częścią i jednym z etapów spływu wielodniowego szlakiem Krutyni. Organizujemy tu również spływy jednodniowe.
Spływy jednodniowe zwane są często kilkugodzinnymi, ponieważ trwają zwykle do kilku godzin.
Tylko w niektórych przypadkach do kilkunastu, ale wówczas najczęściej jest to podyktowane decyzją uczestników. Nie ograniczamy czasu trwania spływu. Jedynym ograniczeniem są godziny zamknięcia wypożyczalni - późne godziny popołudniowe. W praktyce o czasie trwania spływu decydują sami uczestnicy, wzywając  telefonicznie transport powrotny po jego zakończeniu.​

Na odcinku z Sorkwit do Babięt, poza kilkugodzinnymi spływami jednodniowymi i spływami kilkudniowymi, organizujemy jeszcze spływy weekendowe , spływy szkolne i spływy integracyjne dla firm.

Krótka charakterystyka trasy

Trasa Sorkwity - Bieńki (Dłużec) ma charakter rzeczno - jeziorowy i jest trasą o zwyczajowej długości (liczy sobie około 13 km). Na jej przepłynięcie potrzeba około 3-4 godzin wolnego płynięcia + postoje. Do pokonania pozostają 4 jeziora (Lampackie, Lampasz, Kujno i Dłużec ) i 3 rzeki (Sobiepanka, Grabówka i Chmielówka).

Stopień trudności trasy
Ze względu na sporą ilość jezior, trasa ta nie należy jednak do trudnych i przeznaczona może być dla nawet niezbyt doświadczonych kajakarzy, ale pod warunkiem zachowania ostrożności i stosowania się do podstawowych zasad bezpiecznego pokonywania jezior.


Trasa Sorkwity - Dłużec charakteryzuje się największymi odległościami dowozów, w zestawieniu z innymi trasami na szlaku Krutyni.
Z tego powodu, wszystkie zamówione na tę trasę spływy wymagają indywidualnych uzgodnień szczegółów oraz indywidualnej wyceny w celu wyboru najbardziej optymalnej i najkorzystniejszej dla uczestników opcji realizacji spływu.

Uzgodnienie ceny spływu na tej trasie wymaga bezpośredniego kontaktu z nami albo kontaktu
drogą telefoniczną (+48 502 534 565) lub mailową  biuro@kajaki-mazury.plSpływ kajakowy jednodniowy na trasie Sorkwity - Bieńki

Sprawdź aktualne promocje

Sprawdź katalog sprzętu

Jak wziąć udział w spływie jednodniowym z wypożyczalnią kajaków Wodniak

Aby wziąć udział w spływie kajakowym z wypożyczalnią WODNIAK najlepiej jest przyjechać do bazy firmy w Krutyni.
Tu można zostawić samochód na naszym parkingu (Krutyń 18).
Decyzję o udziale w spływie kajakowym bądź wypożyczeniu kajaka można podjąć dosłownie w każdej chwili – nawet w dniu przyjazdu na spływ.
Wyjątkiem w tej zasadzie są jedynie spływy w słoneczne letnie weekendy.

Planując spływ na pogodny letni weekend należy jednak dokonać wcześniejszej rezerwacji (często wystarcza nawet jeden dzień przed terminem).

Na spływ jednodniowy (kilkugodzinny) planowany na okres poza weekendem, rezerwacja nie jest "bezwzględnie" konieczna.

Poznaj naszą Politykę Gwarancji Cen​


Spływ jednodniowy (kilkugodzinny) Krutynią na trasie Sorkwity - Bieńki (Dłużec)

Spływ jednodniowy rzeką Krutynią na trasie Sorkwity - Bieńki - start w stanicy wodnej w Sorkwitach

Miejscem rozpoczęcia spływu szlakiem Krutyni na trasie Sorkwity - Dłużec (Bieńki) jest stanica wodna w Sorkwitach lub - przy mniejszych grupach - brzeg Jeziora Gielądzkiego.
Do miejsca startu, z bazy Wodniaka (Krutyń 18), dowozi uczestników spływu bus, który zabiera jednocześnie wynajęte kajaki.


Rozpoczynamy spływ i płyniemy do jeziora Lampasz

Spływ trasą Sorkwity - Dłużec (Bieńki) rozpoczynamy od pokonania Jeziora Lampackiego. Jest to już dość duże jezioro (278 ha) z brzegami w części tylko porośniętymi lasem. Należy więc, przy jego pokonywaniu zachować ostrożność, szczególnie przy zmiennej i wietrznej pogodzie.
Uwaga!
W wietrzne dni należy zachować ostrożność i płynąć przy brzegu w założonych kamizelkach.

Tę zasadę najlepiej stosować na wszystkich jeziorach - bez wyjątku !
Trzymając się lewego brzegu, dopływamy do jeziora Lampasz. Jest ono znacznie mniejsze od poprzedniego (76 ha) i znacznie węższe. Tu wiatr i fala nie dają się zbytnio we znaki.

Wpływamy w Sobiepankę i płyniemy do Dłużca, gdzie kończymy spływ

Mijając po drodze zabudowania Jędrychowa i ośrodki w Borowskim Lesie, w końcówce jeziora, wpływamy w rzeczkę o nazwie Sobiepanka. Rzeczka jest krótka (około 1,5 km), urokliwa i wypłycona do tego stopnie, że zdarza się ciągnąć kajak po płyciznach przez długie odcinki.
Sobiepanką dopływamy do niewielkiego (30 ha) jeziora Kujno, w którego końcu znajdujemy ujście rzeki Grabówki.
Spływ jednodniowy na trasie Sorkwity - Bieńki - zakończenie spływu w miejscowości DłużecGrabówką dopływamy do jeziora Dłużec. To jezioro jest już dużo większe - znowu należy zwiększyć czujność i płynąć przy brzegu. Na lewym brzegu jeziora, mijamy zabudowania wsi Dłużec.
Lądujemy na placu w środku wsi i kończymy spływ na trasie Sorkwity - Dłużec (Bieńki).  Dzwonimy do bazy Wodniaka po transport powrotny.
Wracamy do bazy Wodniaka busem, który zabiera jednocześnie wynajęte kajaki.