Krutynia- spływ łodziami z przewoźnikiem po rzece Krutyni

Spływ łodziami z przewoźnikiem po rzece Krutyni
- specjalność turystyczna wsi Krutyń

Polecamy i Zapraszamy wszystkich na specjalność wsi Krutyń - znane i cenione już w latach dwudziestych ubiegłego wieku - spływy łodziami z przewoźnikiem po rzece Krutyni.

Spływy łodziami po rzece KrutyniDla osób, które nigdy nie zetknęły się z taką formą spływów, wyjaśniamy ideę spływu łodzią z przewoźnikiem :
każda z przewożących łodzi ma swego przewoźnika, który "napędza" łódź, odpychając się specjalnym kijem od płytkiego i twardego, na odcinku spływu, dna.  Przewoźnik dba jednocześnie o wygodę i bezpieczeństwo przewożonych pasażerów.
 
Pasażerowie takiej łodzi siedzą wygodnie, podziwiają krajobraz i nie wiosłują.


Wszystkich zainteresowanych informujemy, że z przyczyn technicznych i logistycznych, zawieszamy naszą ofertę spływów łodziami z przewoźnikiem po rzece Krutyni.

W związku z powyższym, informujemy, że aktualnie, firmą, która świadczy tego typu usługi na dobrym poziomie, jest Stowarzyszenie Perkun.
Stowarzyszenie to skupia przewoźników łodziami po rzece Krutyni.
Telefon kontaktowy + 48 600 427 868


Oferta skierowana jest do wszystkich chętnych, ale w szczególności do osób i grup, dla których kajak i spływ kajakowy Krutynią, to jeszcze zbyt trudne przedsięwzięcie (grupy młodszych dzieci) lub już zbyt trudne (osoby starsze i wycieczki seniorów).

Oferta spływu łodziami z przewoźnikiem jest wręcz stworzona dla :
- młodszych grup szkolnych Rzeka Krutynia - spływ łodziami
- wycieczek seniorów
- grup firmowych
- rodzin z małymi dziećmi
- indywidualnych osób starszych
- osób w podeszłym wieku
- osób, które odczuwają lęk przed wodą i za nic nie wsiądą do kajaka

Na życzenie organizujemy nocne spływy łodziami z lampionami (godne polecenia).
Spływy takie (również na życzenie) wzbogacić można, po zakończeniu, o ognisko lub grilla z zabawą.


Spływ łodziami z przewoźnikiem umożliwia osobom, które nie mogą skorzystać z innych form spływów, przepłynięcie najpiękniejszego odcinka Krutyni  - od Jeziora Krutyńskiego do wsi Krutyń. 
Zakończenie spływu następuje w miejscu startu. Nie wymaga więc przejazdów przed spływem ani po jego zakończeniu.Spływ łodziami z przewoźnikiem po rzece Krutyni
Tylko w taki sposób, wszyscy, którzy z różnych przyczyn nie mogą pływać kajakiem, mogą zobaczyć od strony wody i w formie spływu, bardzo piękny i wypłycony odcinek rzeki Krutyni, przebiegający w części przez rezerwat Krutynia.
 
Odcinek rzeki, po którym odbywa się spływ łodziami, jest bardzo piękny, płytki i bardzo bezpieczny !
Jest to bardzo ważne zważywszy na fakt, że oferta skierowana jest, przede wszystkim, do specyficznej grupy turystów.
 
Niezbyt długi czas trwania takiego spływu - średnio około 1,5 godziny - jest również zaletą w przypadkach takich, jak spływy grupy mniejszych dzieci lub osób w podeszłym wieku, albo w przypadku bardzo napiętego harmonogramu wycieczki.


Ceny spływów łodziami


    Rzeka Krutynia - łodzie na przystani w Krutyni
W związku z zawieszeniem naszej oferty spływów łodziami, informujemy, że cennik, za te usługi, który obowiązuje w tej chwili, to cennik oferowany przez Stowarzyszenie  Perkun.
Uzgadniać go należy pod telefonem Stowarzyszenia: + 48 600 427 868
  


Łodzie na rzece KrutyniSpływ łodziami z przewoźnikiem odbywa się na górnym odcinku rzeki Krutyni, czyli na jednym z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych jej fragmentów.
Z powodu licznych walorów krajobrazowych i przyrodniczych górnej Krutyni, utworzono tu, w 1983 roku, rezerwat przyrody o nazwie "Krutynia", który zajmuje powierzchnię około 273 ha i obejmuje swym zasięgiem właśnie górną część rzeki Krutyni z Jeziorem Krutyńskim i przyległymi do nich fragmentami nadbrzeżnych lasów.
Nazwa rzeki Krutynia wywodzi się od określenia rzeki "krętą" i taka w rzeczywistości jest - szczególnie w swym dolnym biegu.
Górny odcinek, jest na dodatek płytki i ma twarde dno. Dzięki temu, możliwe jest pływanie metodą "na pych", czyli metodą, przy pomocy której, odbywają się przewozy łodziami.
W początkowym fragmencie odcinka spływu, zaobserwować można na dnie kamienie pokryte czerwonymi "plamami".
Są to kolonie, pozostającego pod ścisłą ochroną, czerwonego glonu żyjącego tylko w czystych wodach  - krasnorostu Hildebrandtia rivularis. Można tu również znaleźć także gąbkę słodkowodną o nazwie nadecznik , występującą również tylko w czystych wodach.
Dno, z kamienistego, zmienia się szybko w piaszczyste, z miejscami idealnymi do kąpieli i brodzenia po idealnie czystej wodzie. Miejsca takie (szczególnie jedno, zwane "żółtym piaskiem") okupują rodziny z małymi i malutkimi dziećmi, znajdując tam wymarzone warunki do kąpieli dla swych pociech.
Na płytkim dnie często widać liczne muszle małży, na które należy uważać, brodząc boso po rzece, ze względu na ich ostre brzegi.
Dno piaszczyste pokrywają między innymi, długie i falujące z ruchami wody, sznury wywłócznika, a na wodzie podziwiać można, pozostające oczywiście również pod ochroną, piękne grzybienie i grążele.
Często spotykanymi tu mieszkańcami są tracze nurogęsi i oczywiście kaczki krzyżówki oraz łabędzie.
Rankiem częstym gościem jest czapla i często obserwowane, na tym właśnie odcinku, buszujące nad wodą zimorodki.
Wysokie brzegi, porośnięte starodrzewami sosnowymi i starymi dębami, których wiele leży w części nurtu rzeki, dopełniają krajobrazu i sprawiają, że kończąc spływ nie chce się opuszczać, miejscami wręcz bajkowych widoków.