Dajna –opis szlaku kajakowego, spływy kajakowe na Mazurach

Szlak kajakowy rzeki Dajny - dokładny opis szlaku

Opis szlaku kajakowego rzeki Dajny opracowany przez T. A. WODNIAK  kierujemy do kajakarzy planujących dopiero swój spływ kajakowy i przygodę z kajakiem.

Opis trasy spływu (zamieszczony poniżej) kierujemy do przyszłych uczestników spływów kajakowych planujących realizację spływu kajakowego.
Opis trasy spływu szlakiem Dajny ma na celu pomóc Wam w dokonaniu wyboru najbardziej odpowiadającego szlaku spośród wszystkich zaprezentowanych oraz ułatwić planowanie spływu na tym szlaku.

Szlak rzeki Dajny - stopień trudności szlaku

Spływ kajakowy szlakiem rzeki Dajna - pokonywanie przeszkódSzlak kajakowy rzeki Dajny nie jest szlakiem trudnym, ale mało dostosowanym do potrzeb ruchu kajakowego.
Liczne jazy i spiętrzenia przy elektrowniach, niespławne mostki i progi, jak również wypłycenia z kamieniami oraz kłodami w nurcie rzeki powodują, że szlak ten jest dość uciążliwy.
Pokonywanie licznych przeszkód i jezior z dość dużą falą potrafi być męczące, ale mały ruch i piękne krajobrazy w pełni rekompensują te niedogodności.
Na szlak rzeki Dajny mogą wybrać się kajakarze z nawet niewielkim doświadczeniem ale z nastawieniem na pokonywanie trudności w trakcie spływu.

Sprawdź ofertę spływów na szlak Dajny


Krótka charakterystyka szlaku rzeki Dajny

Szlak rzeki Dajna liczy około 30 km długości i wiedzie tzw. Wielką Rynną Mrągowską (jedną z kilku rynien decydujących o kształcie i wyglądzie Pojezierza Mrągowskiego, stanowiącego nierozłączny składnik Pojezierza Mazurskiego), a następnie płynąc Niziną Sępopolską, wpada do rzeki Guber wpadającej do Pregoły.
  Spływ kajakowy szlakiem Dajny W skład szlaku rzeki Dajny wchodzi dziewięć jezior połączonych niewielkimi i malowniczymi rzeczkami.
Piękne krajobrazy wchodzących w jego skład akwenów oraz urok i malowniczość łączących je rzeczek, zdecydowały o tym, że szlak ten znany był już w latach przedwojennych i określany, w tamtych czasach, mianem "Małej Krutyni".
Rzeka jest bardzo urozmaicona - od płytkiej i kamienistej z rwącym nurtem w leśnych wąwozach - po leniwą rzeczkę płynącą bagiennymi dolinkami.
W większości jednak płytka i bezpieczna, ale uciążliwa ze względu na wspomniane wypłycenia i liczne przenoski przy przeszkodach w postaci niespławnych mostów i elektrowni wodnych rozmieszczonych dość gęsto na stosunkowo niedługich odcinkach rzeki.
Trwają prace mające na celu przystosowanie szlaku Dajny do wymogów ruchu kajakowego, ale przebiegają tak opieszale, że nikt na dzień dzisiejszy, nie potrafi określić ich zakończenia lub przynajmniej terminu jakichkolwiek widocznych postępów tych prac.

Spływy kajakowe na Dajnie

Spływ kajakowy szlakiem rzeki DajnaZe względu jednak, na liczne, trudne i bardzo uciążliwe przeszkody na rzece łączącej jezioro Wągiel z Jeziorem Wierzbowskim, spływ Dajną rozpoczynamy na Jeziorze Wierzbowskim, a kończymy na jeziorze Dejnowo w okolicy miejscowości Święta Lipka i barokowego kościoła z położonym przy niej klasztorem.

Dajnę można przepłynąć nawet w jeden dzień, ale z zachowaniem bardzo intensywnego tempa.
Lepiej jednak rozłożyć wysiłek na dwa dni spływu o zdecydowanie bardziej relaksowym charakterze.
Biwakować można na brzegach licznych mijanych jezior.
W większości będą to jeszcze miejsca mało przystosowane do standardów charakterystycznych dla pól namiotowych, ale sytuacja powinna się stopniowo poprawiać i w niedługim czasie powinno powstać kilka pól pozwalających na noclegi w odpowiednim standardzie i z odpowiednimi zabezpieczeniami "środowiskowymi'. Płynąc Dajną należy pamiętać o utrudnieniach w postaci licznych przenosek kajaków na płytkich odcinkach i na przenoskach kajaków przy elektrowniach wodnych.Spływ kajakowy szlakiem Dajny
Pamiętać również należy o zachowaniu ostrożności przy pokonywaniu większych jezior przy zmiennej i wietrznej pogodzie - pamiętajmy o głównej zasadzie przy pokonywaniu jezior - jeziora pokonujemy płynąc przy brzegu, w założonych kamizelkach
Po dopłynięciu do miejsca zakończenia spływu, należy wezwać telefonicznie (+48 502 534 565) transport powrotny do bazy Wodniaka.



Rozpoczynamy spływ kajakowy szlakiem rzeki Dajny i płyniemy "do Mrągowa na jezioro Czos"


0.0 km     Ze względu na występujące dość poważne przeszkody na przesmyku łączącym jezioro Wągiel z Jeziorem Wierzbowskim mogące sprawić duże trudności przy ich pokonywaniu, na miejsce startu wybieramy Jezioro Wierzbowskie i miejscowość Wierzbowo. Po wypłynięciu na Jezioro Wierzbowskie kierujemy się na północ wzdłuż brzegów jeziora.
    Spływ kajakowy szlakiem rzeki Dajny - wypływ z Jeziora Wierzbowskiego
2.40 km   W północnej części jeziora znajdujemy ujście rzeki, w którą wpływamy opuszczając w ten sposób Jezioro Wierzbowskie. Rzeka, którą płyniemy jest stosunkowo szeroka i płynie leniwie, wijąc się i meandrując po bagiennym i torfiastym terenie. Otoczenie jest po części otwarte, a po części porośnięte lasem i zadrzewieniami.

3.30 km   Dopływamy do mostu drogowego na drodze krajowej nr 16. Most w formie łukowego betonowego przęsła.
Przepływamy pod nim i po przepłynięciu niewielkiego odcinka, dopływamy do kolejnego mostu. Tym razem jest to most kolejowy linii Mrągowo - Mikołajki o kamienno- ceglanym łukowym sklepieniu.

3.50 km   Zaraz za mostem, wpływamy wpływamy na jez. Czos. i płyniemy, mijając po lewej stronie zabudowę miasta  Mrągowa.

Mijamy Mrągowo i wpływamy na Jezioro Czarne

5.70 km   Po prawej stronie mijamy Górę Czterech Wiatrów z wyciągiem narciarskim czynnym w porze zimowej, a poniżej przepływamy przy przeprawie promowej łączącej Mrągowo z Półwyspem Czterech wiatrów.

6.90 km   Po minięciu Półwyspu Czterech Wiatrów, kierujemy się na przeciwległy, północno-zachodni brzeg i szukamy ujścia rzeki.Szlak kajakowy Dajny - przenoska przez stawy hodowlane

8.00 km   Znajdujemy ujście rzeki pod kładką dla pieszych, pod którą przepływamy pokonując niewielki próg i wpływamy w kamienno- ceglany łukowy przepust pod drogą krajową nr 59
Dalej płyniemy płytką rzeką o piaszczystym dnie, w otoczeniu zadrzewień towarzyszącym zabudowie Mrągowa.

9.20 km   Dopływamy do betonowego mostu w drodze na trasie z Mrągowa do Młynowa, a następnie do tamy przy gospodarstwie rybackim . Tu czeka nas około 100 metrowa przenoska przez teren stawów hodowlanych.

9.50 km   Po pokonaniu przenoski przy stawach hodowlanych, wpływamy na niewielkie Jezioro Czarne, a następnie kierujemy się na jego przeciwległy brzeg.

11.00 km  Na przeciwległym brzegu, wpływamy w ujście kolejnego niedługiego odcinka Dajny i  płyniemy dalej w otoczeniu podmokłych lasów.

Płyniemy z Jeziora Czarnego poprzez jezioro Kot na Juno

11.50 km  Po około kilometrze, dopływamy do przepustu zbudowanego z betonowych kręgów pod drogą leśną. Konieczna przenoska kajaków. Kajaki przenosimy lewą stroną.
Płyniemy dalej uważając na liczne kamienie w nurcie i docieramy do małego jeziora Kot. Trzymając się lewego brzegu, płyniemy w kierunku południowym, do ujścia następnego odcinka rzecznego.

Spływ kajakowy szlakiem rzeki Dajna -  przepust pod drogą Mrągowo - Szestno12.20 km  Wpływamy w rzekę w południowej części jeziora. Dalej płyniemy szeroką i leniwą rzeką z brzegami porośniętymi lasami.

12.50 km  Dopływamy do sklepionego falistą blachą, łukowego przepustu pod drogą Mrągowo - Szestno. Po przepłynięciu przez przepust, dopływamy w krótkim czasie do dużego, z często występującą wysoką falą, jeziora Juno.
 Uwaga !
Pamiętajmy o głównej zasadzie przy pokonywaniu dużych jezior :
Jeziora pokonujemy płynąc przy brzegu, w założonych kamizelkach, a w wyjątkowo wietrzne dni, nie wychodzimy na wodę i przeczekujemy złą pogodę lub po prostu kończymy spływ przed czasem.

12.80 km  Po wypłynięciu na wody Juna, zachowując ostrożność, kierujemy się w prawo.
Płynąc wzdłuż brzegu na północny-zachód  i mijając po lewej wysoki brzeg, zdążamy w kierunku zwężającego się końca jeziora.

Jezioro Juno mamy za sobą, a przed nami przeskok na Jezioro Kiersztanowskie

17.50 km  Opuszczając wody jeziora Juno, wypływamy w ujście kolejnego odcinka Dajny i dopływamy do mostu drogowego w Kiersztanowie.Szlak kajakowy rzeki Dajna Poniżej mostu rzeka płynie wolno i szeroko.

18.10 km  Tak płynąc, docieramy do wąskiego rynnowego Jeziora Kiersztanowskiego, a po wypłynięciu na jego wody, kierujemy się  na północny-zachód.

21.00 km  Docieramy do przewężenia jeziora i dalej płyniemy do końca zatoki, trzymając się prawego brzegu.

Pokonując bystrza, jezioro Śpigiel i przenoski płyniemy do jeziora Dejnowo

22.20 km  Osiągamy brzeg zatoki i kierujemy się do ujścia rzeki i płyniemy jej szerokim korytem w otoczeniu torfowiskowego lasu.

22.70 km  Dopływamy do zwężenia rzeki. Od tej pory rzeka przyspiesza, a w nurcie pojawiają się w coraz większej ilości kamienie. Pojawia się bystrze. Przy niskich stanach wody spływ bardzo utrudniony, a czasem niemożliwy i konieczne jest "burłaczenie" - czasem nawet na odcinku około 300 m. Na brzegach często widać duże głazy narzutowe.

Spływ kajakowy szlakiem rzeki Dajna - przenoska przy elektrowni 22.90 km  Pokonujemy bystrze i spokojną już Dajną, dopływamy do małego jeziora Śpigiel i kierujemy się na przeciwny, północny brzeg jeziora

23.70 km  Wypływamy w rzekę po przeciwnej stronie jeziora i płyniemy dalej szeroką już rzeką wśród niewielkich wzniesień, by następnie wpłynąć w obszary leśne.

24.40 km  Docieramy do mostu w drodze Pilec- Lembruk o dwu łukowych kamienno- ceglanych przęsłach. Po przepłynięciu pod mostem, płyniemy rozszerzającą się rzeką z powodu spiętrzenia przy dawnym młynie w Pilcu. Na brzegach spotykamy zabudowania mieszkalne.

25.80 km  Jesteśmy przy młynie mieszczącym obecnie elektrownię i hotel. Do brzegu dobijamy pomiędzy dwoma przepustami drogowymi. Tu czeka nas kolejna przenoska. Kajaki przenosimy z prawej strony budynku i znosimy po drugiej stronie drogi po wąskich schodkach. Rzeka poniżej młyna początkowo jest płytka i kamienista, o szybkim nurcie, ale w krótkim czasie zmienia się w leniwą i spokojną rzekę z brzegami porośniętymi starymi drzewami.

Przed nami jeszcze Dejnowo i lądowanie w pobliżu Klasztoru w Świętej Lipce

26.80 km  Dopływamy do głębokiego rynnowego jeziora Dejnowo.
Szlak kajakowy rzeki Dajny - Klasztor w Świętej Lipce leżący w pobliżu miejsca zakończenia szlakuWypływając na jezioro, kierujemy się w prawo i dalej płyniemy jego prawą stroną, w otoczeniu brzegów porośniętych lasem na zmianę z polami uprawnymi i łąkami.

30.00 km  Dopływamy do krańca jeziora i lądujemy na piaszczystej plaży po prawej stronie jeziora.
Niedaleko jeziora w Świętej Lipce położony jest znany i udostępniony do zwiedzania barokowy kościół i klasztor.
Tu kończymy swój spływ kajakowy szlakiem rzeki Dajny.
Zabiera nas, sprowadzony telefonicznie z bazy Wodniaka bus, który zabiera również wypożyczony z wypożyczalni sprzęt.