Biebrza– opis szlaku kajakowego, spływy kajakowe, Suwalszczyzna

Szlak rzeki Biebrza - dokładny opis szlaku

Opis szlaku kajakowego rzeki Biebrzy opracowany przez T. A. WODNIAK  kierujemy do kajakarzy planujących dopiero swój spływ kajakowy i przygodę z kajakiem.

Szlak kajakowy rzeki BiebrzySzlak kajakowy rzeki Biebrzy stanowi właśnie rzeka Biebrza, będąca rzeką unikalną, o bardzo bogatej szacie roślinnej, z wyjątkową mnogością i różnorodnością ornitofauny.
Biebrza jest rajem i mekką dla miłośników przyrody gdyż przenosi ich w niepowtarzalną atmosferę bagien.
Dla przeciętnego jednak kajakarza, spływ Biebrzą może być istną drogą przez mękę z powodu chmar komarów, monotonności i niewystarczającej ilości biwaków.
Biebrza jest rzeką o charakterze typowo nizinnym, łatwą i nieuciążliwą, z dość długimi jednak etapami pomiędzy biwakami.
Powodem takiego stanu rzeczy jest miedzy innymi fakt, że większa część Biebrzy przebiega przez teren Biebrzańskiego Parku Narodowego, a tam biwakować można tylko w miejscach wyznaczonych.
Spławny odcinek Biebrzy, to nieco ponad 130 km.
Na pokonanie całego szlaku Biebrzy potrzebujemy około 7 dni.

Sprawdź ofertę spływów

Uwaga !
Ze względów ekonomicznych do odwołania wstrzymujemy realizacje spływów kajakowych na szlaku rzeki Biebrzy.


Rozpoczynamy spływ kajakowy Biebrza i płyniemy do wsi Kamienna Nowa   

 0,0 km    Spływ rozpoczynamy w Lipsku, przy moście drogowym. Poniżej mostu, po ok. 1 km, wpływamy w granice BPN. Rzeka wąska z podmokłymi i trudno dostępnymi brzegami.

5,0 km    Mijamy wieś Szuszalewo i ujście rzeczki Kamienna. Wokół trzcinowiska i łąki.

16,0 km   Dopływamy do wsi Kamienna Nowa i lądujemy poniżej mostu po lewej, na niezbyt dobrze wyposażonym, polu namiotowym. Płynąc dalej, widzimy po lewej Las Trzyrzeczki

Drugi etap spływu - tylko do Sztabina

20,0 km   Po prawej mijamy ujście rzeczki Lebiedzianki i wieś Krasnybór. Mijamy też wsie Trzyrzeczki, Małowista i Domuraty.

Szlak kajakowy rzeki Biebrzy32,0 km   Dopływamy do mostu drogowego na trasie Białystok-Suwałki i zabudowań wsi Sztabin, z polem namiotowym na prawym brzegu

Trzeci etap spływu - płyniemy do Jagłowa

Dalej Biebrza robi się wąska, z niedostępnymi brzegami i podmokłymi łąkami.

37,0 km   Mijamy po prawej kanał prowadzący do Czarniewa, a następnie pozostałości po zniszczonym moście i osadę Dwugły.
Poniżej Biebrza stopniowo wpływa w rozległe torfowiska.

46,0 km   Dopływamy do unikalnej wsi Jagłowo, z piękną drewnianą architekturą. Pod koniec wsi, po lewej stronie, dobre miejsce do biwakowania.

Następny etap spływu - odcinek do Wrocenia

Poniżej Biebrza płynie początkowo płytkim korytem, by szybko się pogłębić i mocno meandrować. Mijamy Jesionowo i Kopytkowo.

52,0 km   Dopływamy do wsi Dębowo i elektrowni wodnej na ujściu Kanału Augustowskiego i Netty. Tu Biebrza rozszerza się i jeszcze pogłębia. Płyniemy dalej głęboką i szeroką rzeką, z suchymi brzegami.

60,0 km   Dopływamy do Dolistowa Starego i mostu drogowego, z polem namiotowym i plażą poniżej.

65,0 km   Dopływamy do zespołu starorzeczy (Biebrza dzieli się na Podrówkę i Kuchenkę) i miejscowości Wroceń, z polem namiotowym.Szlak kajakowy Biebrza

Płyniemy dalej - do Białego Grądu

69,0 km   Mijamy ujście starego koryta rzeki Ełk i płyniemy szerokim odcinkiem Biebrzy.

77,0 km   Mijamy wieś Dawidowizna i dopływamy do Goniądza, a następnie mostu drogowego.

80,0 km   Mijamy wieś Szafranki po lewej, a po prawej Budne i zbliżamy się do mostu w Osowcu. Poniżej, po lewej, mijamy starą fosę, która doprowadzi nas do pola namiotowego w Osowcu – Twierdzy. Wracamy na szlak i płyniemy dalej południowym basenem Biebrzy. Rzeka zmienia się i mocno meandruje, a nurt staje się szybszy.

86,0 km   Przepływamy pod mostem drogowym i kolejowym, mijając po prawej ujście Kanału Rudzkiego, odprowadzającego rzekę Ełk do Biebrzy.

95,0 km   Po prawej mijamy ujście rzeki Klimaszewnica.

97,0 km   Lewą odnogą starorzecza dopływamy do uroczyska Biały Grąd, z polem namiotowym i wieżą widokową.

Dziś ostatni, trochę wydłużony etap i zakończenie spływu we wsi Ruś

Poniżej rzeka płynie pośród rozległych łąk. Po lewej ciągną się tereny leśne, a po prawej zabudowania kolejnych wsi, położone na wysokich brzegach. Brzegi rzeki porastają zarośla i trzciny.
Mijamy ujście rzeczki Kosodka, wsie Łoje-Awissa i Brychy, ujście rzeki Wissa, wsie Pluty i Chyliny.

122,0 km  Dopływamy do wsi Brzostowo, z kilkoma polami namiotowymi. Do sklepu ok. 2 km. Dalej mijamy wsie Mocarze, Mikołajewo i Burzyn, a następnie Rutkowskie, Sieburczyn i Sambory.

133,0 km  Mijamy przeprawę promową dla rolników.

135,0 km  Dopływamy do wsi Ruś, nieopodal ujścia Biebrzy do Narwii i lądujemy przed mostem drogowym po prawej i kończymy spływ kajakowy.