Krutynia- opis etapów spływu kajakowego, kajaki, Krutyń, WODNIAK

Opis szlaku Krutyni z podziałem na etapy spływu

Zapraszamy na spływy kajakowe na szlaku rzeki Krutyni zorganizowane przez wypożyczalnię kajaków T. A. WODNIAK.
Oferowane przez nas spływy realizujemy w oparciu o wytyczne, życzenia i oczekiwania przyszłych uczestników spływów Krutynią, czyli Was wszystkich.

Spływ kajakowy na rzece KrutyniW oparciu o szlak Krutyni organizujemy wszelkiego rodzaju spływy kajakowe.
W ofercie wypożyczalni kajaków Wodniak znajdziecie Państwo ofertę spływów jednodniowychspływów weekendowych i spływów wielodniowych.
Uczniów i nauczycieli zapraszamy do zapoznania się z ofertą spływów dla szkół i studentów, a przedstawicieli firm do oferty spływów integracyjnych.

Spływ szlakiem Krutyni, to słońce, szum wody i szmer sitowia.
Spływ szlakiem Krutyni, to urok krajobrazu i zachwycające piękno przyrody
Spływ szlakiem Krutyni, to kąpiele wodne i słoneczne
Czegóż trzeba więcej … ?

Zapraszamy po prostu na Krutynię i do naszej wypożyczalni - wypożyczalni Wodniak


Szlak kajakowy rzeki Krutyni - zachód słońca na Jeziorze MokremTracze na KrutyniGrzybienie na szlaku kajakowym rzeki KrutyniSzlak rzeki Krutynia


 


Jak  wziąć udział w spływie kajakowym na  szlaku Krutyni z wypożyczalnią Wodniak

Wystarczy do nas zadzwonić +48 502 534 565lub napisać e- meila biuro@kajaki-mazury.pl i to wszystko możesz mieć już zaraz!...
Można również skorzystać z formularza zamówień, omówić czas i miejsce rozpoczęcia oraz zakończenia spływu, a my dowieziemy i odbierzemy wynajęty sprzęt.
Z opisanych poniżej etapów spływu Krutynią można wybierać dowolnie i swobodnie je przekształcać.
My się dostosujemy z ofertą, podpowiadając tylko sprawdzone i optymalne rozwiązania każdego z przedstawionych pomysłów, by czasem "nie wyważać otwartych już drzwi".
Wszystkim chętnym przedstawimy do akceptacji plan wybranego spływu kajakowego wraz ze wstępną wyceną.
Dokonamy w Państwa imieniu wszelkich uzgodnień i rezerwacji na trasie spływu (noclegów, wyżywienia itp.) oraz na życzenie, przygotujemy i zrealizujemy różne zlecone imprezy towarzyszące.
Przyjeżdżającym do nas własnymi samochodami, proponujemy parking w bazie WODNIAKA ( Krutyń 18 ) i oczywiście transport uczestników do miejsca rozpoczęcia spływu i odbiór po jego zakończeniu.

Sprawdź położenie stanic wodnych na mapie szlaku Krutyni
 
Poznaj naszą Politykę Gwarancji Cen


I etap spływu na trasie Sorkwity- Bieńki (17 km - 4-5 godzin spływu + postoje):  

 "Dzisiaj popłyniemy daleko, jeszcze dalej ..."
Zaczynamy od najdłuższego odcinka spływu. Mamy do pokonania między innymi pięć jezior i krótką (1,5 km), ale uciążliwą rzeczkę Sobiepankę - liczne bystrza i kamienie. Powodzenia!
Stanicę PTTK w Bieńkach znajdziemy na prawym (zachodnim) brzegu Jeziora Białego.

II etap spływu na trasie Bieńki - Babięta (10 km - 2-3 godziny spływu + postoje):

"Piękna stanica, konie, jagody"
Szlak kajakowy rzeki Krutyni - Babięcka StrugaPrzed nami rynnowe jez. Gant i dłuższy odcinek Babięckiej Strugi. Chętni mogą przedłużyć ten etap spływu o prawy dopływ rzeki, którym można wypłynąć na jez. Tejsowo, gdzie są doskonałe warunki do kąpieli.
Stanica PTTK w Babiętach znajduje się na wysokim, piaszczystym brzegu wśród sosnowego boru. Można raczyć się do woli czarnymi jagodami i zażywać jazdy konnej w pobliskiej stadninie.

III etap spływu na trasie Babięta - Spychowo (13,5 km - 3-4 godziny spływu + postoje):

"Wiatr, słońce i woda" (oby!)
Jeden z ładniejszych odcinków spływu. Długie jezioro Zyzdrój - piaszczyste brzegi, liczne wyspy -warto zatrzymać się na dłuższy odpoczynek, połączony z pływaniem. Porośnięte trzciną zakola Babięckiej i Spychowskiej Strugi są rajem dla ptaków i ornitologów. Z utrudnień - czeka nas przenoska, ok. 100 m z prawej strony nieczynnej śluzy. Po pokonaniu śluzy płyniemy rzeką Zyzdrój. Na jej końcu (na lewym brzegu) mieści się stanica PTTK w Spychowie , która dysponuje dużym parkiem linowym.

IV etap spływu na trasie Spychowo - Zgon (10,5 km - 2-3 godziny spływu + postoje):

"Most na Spychowskiej Strudze"
W okolicy Spychowa przepływamy pod jednym dużym mostem (rwący nurt) i całą masą mniejszych kładek. Rzeka przecina trzy jeziora - uwaga: na Zdrużnie od razu odbijamy w prawo.
Na prawym brzegu jeziora Uplik znajduje się rezerwat czapli siwej "Ławny Lasek". Jeśli uda się zachować ciszę, prawdopodobnie zobaczymy czaplę siwą, a może nawet błękitnego zimorodka. A na końcu czeka nas... Zgon.
Lokalną ciekawostką są instalacje rzeźbiarza Adama Szubskiego - stojące przed chatą kukły, przypominające do złudzenia żywych ludzi.
Stanicę PTTK w Zgonie znajdziemy po prawej stronie - zaraz za polami namiotowymi, ale przed wiejskimi zabudowaniami.

V etap spływu na trasie Zgon - Krutyń (12,5 km - 3-4 godziny spływu + postoje):

"Pomnikowe drzewa, tajemnicze jeziora i nareszcie Krutynia!"
Spływ kajakowy szlakiem Krutyni - Jezioro MokreDopiero tego dnia wpłyniemy na właściwą Krutynię, ale zanim to się stanie - przed nami Jez. Mokre - przy silnym wietrze, mocno rozkołysane (jeśli zbytnio, to nie płyńmy) - zróbmy odpoczynek. Płynąc koniecznie trzeba wylądować przy "Dębie nad Mokrem" i dojść też do olbrzymiej uschniętej, 300-letniej sosny.
W końcowej części Jeziora Mokrego, na lewym (zachodnim) brzegu - po około 6 km, czyli po około 2 godzinach spływu od wypłynięcia ze Zgonu - położona jest
stanica wodna w Cierzpietach. Można tu przenocować, gdyby okazało się, że trudy na Mokrem przekroczyły nasze możliwości i zmuszają nas do przerwania spływu dla znalezienia noclegu i odpoczynku.
Kontynuując jednak spływ przez resztę Jeziora Mokrego, po krótkiej przenosce, wypływamy na niezwykle malownicze śródleśne Jezioro Krutyńskie, z którego wypływa Krutynia. Jej początkowy odcinek to prawdziwa perełka, będąca swoistą premią za trudy na Mokrem.
Nie warto się spieszyć !

W Krutyni zatrzymujemy się na dłużej

Krutyń - warto zatrzymać się tu na kilka dni.
Do dyspozycji mamy stanicę PTTK (pierwsze zabudowania wsi Krutyń - na lewym brzegu), ośrodki, pensjonaty i kwatery.
"Koniarze" powinni się koniecznie wybrać do stadniny w Gałkowie i stamtąd konno, leśnym duktem nad Jez. Mokre.
Dla miłośników romantycznych pejzaży pobudka o 3.30 i wschód słońca nad owianymi mgiełką jeziorami, z dryfującymi wyspami w rezerwacie "Zakręt".
Wędkarzy nie trzeba namawiać do wczesnego wstawania, a w Krutyni naprawdę jest po co. Pozostali pewnie nie darują sobie rowerowej wycieczki po Puszczy Piskiej, wieczorem zaś - porcji doskonałej smażonej sielawy, a dla łakomczuchów pysznych naleśników z jagodami, oferowanych w licznych krutyńskich restauracjach.
Można jeszcze zwiedzić Muzeum Przyrodnicze Mazurskiego Parku Krajobrazowego i zajrzeć do bocianiego schroniska, usytuowanych przy samej siedzibie WODNIAKA.
By ułatwić sobie zwiedzanie okolicznych rezerwatów, polecamy naszą wypożyczalnię i oferowane w niej rowery. Możemy przy okazji udzielić podpowiedzi przy wyborze trasy wycieczki.
Można oczywiście również wykorzystać w tym celu pozostawione w WODNIAKU na czas spływu, samochody.

VI etap spływu na trasie Krutyń - Ukta (13,5 km - 2-3 godziny relaksowego spływu + postoje):

"W puszczy i w pustyni" Szlak kajakowy rzeki Krutyni - odcinek Krutyń - UktaTen etap spływu można wyraźnie podzielić na część "puszczańską", z przenoska przy starym młynie i "łąkową", zresztą bynajmniej nie pustynną.
Przed Wojnowem może nie trzeba, ale warto skręcić z Krutyni w jej prawy dopływ i przedostać się nim na jez. Duś. Wytrwali będą mogli w nagrodę podziwiać "z lądu i wody" klasztor sióstr filiponek - staroobrzędowego odłamu prawosławia.
Warto też przespacerować się z Ukty do małej cerkwi w Wojnowie.
Przed stanicą PTTK w Ukcie (położona na prawym brzegu Krutyni poniżej Ukty), można natknąć się na młodzież, uprawiającą niezwykle popularny tutaj sport - skoki z liny do wody.

VII etap spływu na trasie Ukta - Nowy Most (6-7 km - 2-3 godziny spływu + postoje):

"Na rzekę - w cień drzew"
Jest to najkrótszy, wypoczynkowy odcinek spływu. Można śmiało odłożyć wiosła i powoli płynąć z nurtem. Brzegi są porośnięte łąkami i lasem - można się opalać, ale upał nie doskwiera. Przepływamy pod mostem i trochę poniżej na prawym brzegu, znajdziemy nocleg w stanicy PTTK w Nowym Moście.

VIII etap spływu na trasie Nowy Most - Kamień (9,5 km - 2-3 godziny spływu + postoje):

"Wypływamy na szerokie wody"
Dziś wypada nam pożegnać Krutynię. Przed nami jez. Bełdany - południowy odcinek głównego szlaku żeglarskiego Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Płyniemy w tłumie żaglówek. Chętni i wytrwali mogą cofnąć się w stronę Mikołajek, żeby wysunąć nos i dziób kajaka na ogromne Śniardwy.
Płynąc jednak w stronę Rucianego - Nidy, wkrótce na prawym (zachodnim) brzegu, napotkamy stanicę wodną  w Kamieniu (w zasadzie to już jest ośrodek).

IX etap spływu na trasie Kamień - Ruciane-Nida (12,5 km - 3-4 godziny spływu + postoje):

 "Kolejka, śluza i do domu" Szlak kajakowy Krutyni - śluza w Guziance
Przepływamy przez zatłoczone Bełdany, żeby ustawić się w kolejce - no, może nie zawsze - do śluzy w Guziance. Różnica poziomów między Bełdanami i jez. Guzianka Mała wynosi 1,5 m. Jez. Nidzkie jest ostatnim etapem spływu Krutynią i... kto chce - zaczyna znowu w Sorkwitach (można wówczas przenocować przed rozpoczęciem spływu w tamtejszej stanicy PTTK) lub zakończyć spływ noclegiem w stanicy PTTK w Rucianem - Nidzie, którą znaleźć można na prawym (zachodnim) brzegu Jeziora Nidzkiego, w ujściu rzeki Nidki.
Najczęściej jednak zakończenie spływu kończy telefoniczne wezwanie transportu z bazy WODNIAKA i powrót do domu.